Tokio - miasto, które nigdy się nie kończy

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2019 15:00
- Japończycy rzadko stosują triki Marie Condo, nie odżywiają się tak zdrowo, jak przypuszczamy, a słowo "ikigai" znają głównie z książek o Japonii pisanych przed podróżników z różnych stron świata - opowiada Aleksandra Janiec, autorka książki "Tokyo Lifestyle Book". 
Audio
  • Japońskie DNA - co mieszkańcy Tokio mają zapisane w lifestyle booku? (Stacja Kultura/Czwórka)
Aleksandra Janiec i Kasia Dydo
Aleksandra Janiec i Kasia DydoFoto: Czwórka/Martyna Ogonek

Trwała ondulacja i mori fashion, czyli leśna moda to trendy, które za chwilę przywędrują do nas z Japonii Aleksandra Janiec

"Tokyo Lifestyle Book" to więcej niż reportaż i więcej niż przewodnik. To zaskakująca opowieść o miejscach, w których bladoróżowe wiśnie i współcześni samurajowie spotykają się z neonami miasta i najnobliwszymi technologiami. - Ze względu na pracę w branży kreatywnej poznawałam Tokio od zaplecza domów towarowych, galerii, pokazów mody - opowiada gość Czwórki. - Przekonałam się, jak bardzo są oni przywiązani do jakości i konsumpcji luksusowych produktów. Ale też zobaczyłam, jak młode pokolenie Japończyków zaczyna kwestionować tę tradycję - wyjaśnia.   

W jaki sposób japońska popkultura wpłynęła na szatę graficzną książki? Co znajduje się Shinjuku? Na czym polega japoński slow-life? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

W książkach o Japonii brakowało mi samych Japończyków. Postanowiłam opisać to miasto historiami innych ludzi Aleksandra Janiec

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Aleksandra Janiec (podróżniczka, badaczka trendów, pasjonatka kultury współczesnej Japonii)

Data emisji: 9.04.2019

Godzina emisji: 11.15

kul/ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Aleksandra Chrobak o fashionistkach z Iranu

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2018 22:03
- Jadę do Iranu i otwieram się. Na muzykę, na zapachy, na modę, na to, na ile Irańczycy wpuszczą mnie swojego życia - opowiada Aleksandra Chrobak, autorka ksiązki "Fashionistki zrzucają czadory - moje odkrywanie iranu".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bartek Kieżun: kultura i kulinaria są we Włoszech nierozłączne

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2018 10:20
- Starałem się nie opowiadać historii bez kontekstu. Dla mnie absolutnie oczywiste było, że na kuchnię włoską trzeba było spojrzeć szerzej, poprzez kulturę tego kraju - opowiadał autor "Italii do zjedzenia" Bartek Kieżun.
rozwiń zwiń