Rozebrać się dla sprawy

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2010 18:37
Bohaterkami sztuki są kobiety w średnim wieku,które chcąc wspomóc fundację zbierającą pieniądze na leczenie białaczki, postanawiają wydać kalendarz
Audio

W Teatrze Komedia trwają intensywne przygotowania do premiery „Dziewczyn z kalendarza”. O spektaklu, łamaniu tabu i nagości aktorka Karolina Nowakowska mówiła w – nomen omen – „Kalendarzu Kulturalnym” 25 września.

Oficjalna premiera „Dziewczyn” w Teatrze Komedia będzie miała miejsce 9 października. –  Wszyscy pamiętają „Dziewczyny z Kalendarza” w wersji filmowej z niezapomnianą kreacją Helen Mirren. Myślę, że przeniesienie „Dziewczyn” na deski teatru to znakomity pomysł – mówi Karolina Nowakowska, która wcieli się w rolę kochanki męża jednej z bohaterek. – Jestem przekonana, że to będzie hit – mówi z entuzjazmem

Bohaterkami osnutej na autentycznych wydarzeniach sztuki są kobiety w średnim wieku, wiodące spokojne życie w hrabstwie Yorkshire w Wielkiej Brytanii. Chcąc wspomóc fundację zbierającą pieniądze na leczenie białaczki, postanawiają wydać kalendarz. Do zdjęć pozują nago, łamiąc szereg tabu – obyczajowych i estetycznych. Ich przedsięwzięcie zyskuje rozgłos, ale też budzi kontrowersje.

Czy nagość w spektaklu teatralnym może jeszcze w dzisiejszych czasach kogokolwiek zaszokować? Karolina Nowakowska podkreśla, że w przypadku „Dziewczyn” nie chodzi o szokowanie, epatowanie. – Chodzi o pokazanie, że nagością można się posłużyć w szczytnym celu. O różnicę między rozebraniem się w imię czegoś dobrego a zwykłą golizną – tłumaczy.

– Nagość stanowi jedynie bonus. Przecież bardziej interesuje nas to, czego do końca ni widać, niż to, co mamy podane „na tacy” – przekonuje aktorka.

W obsadzie spektaklu w reżyserii Tomasza Dutkiewicza, obok Karoliny Nowakowskiej, zobaczymy również Barbarę Bursztynowicz, Bożenę Dykiel, Martę Klubowicz, Marię Pakulnis, Grażynę Wolszczak. Krzysztofa Janczara i Bartosza Obuchowicza.

ŁSz

Czytaj także

Parytet w teatrze

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2010 11:56
W środowisku reżyserów teatralnych to mężczyznom powinno zależeć na parytecie. Inaczej kobiety całkowicie przejmą władzę w teatrze – uważa reżyser Katarzyna Adamik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

De Gaulle, maluchy i Tusk

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2010 14:50
Maciej Kosycarz o uwiecznionej na zdjęciach powojennej historii Gdańska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PKS-em po Polsce

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2010 14:54
23 września w Fotoplastikonie otwarto wystawę fotografii stereoskopowej.
rozwiń zwiń