Nowa siedziba Muzeum Wojska Polskiego. Jak powstawał projekt?

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2023 18:30
Od kilku dni dla zwiedzających udostępniona jest nowa siedziba Muzeum Wojska Polskiego. O założeniach architektonicznych i samym projekcie opowiadają Paweł Wolanin i Krystian Tomczyk z pracowni architektonicznej WXCA.
Materiałem budynku Muzeum Wojska Polskiego jest beton architektoniczny, który kolorem nawiązuje do murów Cytadeli
Materiałem budynku Muzeum Wojska Polskiego jest beton architektoniczny, który kolorem nawiązuje do murów CytadeliFoto: PAP/Albert Zawada
  • W Cytadeli Warszawskiej uroczyście otwarto nową siedzibę Muzeum Wojska. 
  • Jest ono częścią kompleksu Cytadela Muzeów.
  • Pierwszą wystawą przygotowaną dla zwiedzających jest ekspozycja "1000 lat Chwały Oręża Polskiego".
  • Do końca sierpnia wstęp do Muzeum Wojska Polskiego jest wolny i niebiletowany.

13 sierpnia uroczyście otwarto Muzeum Wojska Polskiego. Jednym w ważnych punktów  uroczystości była defilada z udziałem rekonstruktorów historycznych. W nowym budynku prezentowana jest historia oręża polskiego - od czasów Mieszka I do II wojny światowej. 

- W moim przypadku, na swój sposób, ten projekt to spełnienie marzeń. Zaszczytem było współtworzyć zespół architektów, którzy pracowali nad tym projektem - mówi Paweł Wolanin. - Już na studiach ciągnęło mnie do tego typu budynków i cieszę się, że mogłem przyczynić się do powstania tego obiektu.


Muzeum Wojska Polskiego - jak długo powstawał projekt? 

Na przestrzeni lat projekt ewoluował, a pierwotne założenia przedstawiane przez inwestora zostały urealnione. W międzyczasie zmieniały się także zapotrzebowania, a wraz z nimi projekt. Siedziba Muzeum Wojska Polskiego, którą możemy obecnie podziwiać, to efekt wieloletniej pracy zespołu architektów. 

- Warto zaznaczyć, że sama koncepcja Muzeum Wojska Polskiego została wyłoniona w drodze konkursu i początkowo kształt i wygląd budynków był zgoła inny - zauważa projektant. - To się zaczęło zmieniać w 2015 roku, kiedy to muzeum poprosiło nas, żeby budynek południowy czy wtedy Pawilon Południowy dostosować dla potrzeb tymczasowej siedziby głównej.


Jak wyglądał pierwotny projekt Muzeum Wojska Polskiego? 

W początkowej koncepcji miał on być przeszkloną halą, a wewnątrz miały być prezentowane eksponaty wielkogabarytowe, takie jak czołgi, samoloty. - W momencie, w którym stanęło przed nami zadanie, że Pawilon Południowy ma zostać docelową siedzibą główną i, że jednak znajdą się tam mniejsze obiekty, wówczas zaszła potrzeba, żeby zmienić również architekturę budynku - tłumaczą goście Czwórki. - Wariantów było całkiem sporo, a analizy trwały bardzo długo. To też dosyć nietypowe, bo zazwyczaj u nas w branży liczy się czas.

Jak zauważają rozmówcy Kasi Dydo, projektowanie takich obiektów jak muzea jest niezwykle ekscytujące. -  Między innymi dlatego, że to są budynki, które przechodzą do historii. Ich trwanie jest wyjątkowo długie i nie da się obok nich przejść obojętnie - tłumaczy Krystian Krystian Tomczyk. - Zostawiono nam architektom dosyć dużą swobodę artystyczną, a jednocześnie musieliśmy pamiętać o funkcji jaką budynek ma pełnić. Muzea to przecież budynki użyteczności publicznej. Mają przede wszystkim służyć ludziom i opowiadać historię. Mają być skarbcem historii i cały czas ją ożywiać na nowo cały czas. Możemy powiedzieć, że do samego końca optymalizowaliśmy projekt i szukaliśmy najlepszych możliwych rozwiązań.


Wystawa "1000 lat Chwały Oręża Polskiego" w Muzeum Historii Polski w Warszawie. Wystawa "1000 lat Chwały Oręża Polskiego" w Muzeum Historii Polski w Warszawie.

Muzeum Wojska Polskiego. Co kryje projekt?

Architekci podkreślają, że w trakcie projektowania także należy pamiętać o nowych technologiach, które będą funkcjonowały w muzeum. W całym procesie jednak najważniejszy jest kontakt i sprawna współpraca z inwestorem.

- W założeniu, budynek ma prosty układ, który ma zapewnić, jak najlepszą przestrzeń dla ekspozycji, która, która będzie w nim prezentowana. Trzeba wspomnieć, że Muzeum Wojska Polskiego ma magazyny pełne eksponatów - zauważają goście audycji. - Budynek, co do zasady, sprawia wrażenie bardzo zamkniętego i w ten sposób oddaje charakter wojskowości.


Wystawa "1000 lat Chwały Oręża Polskiego" w Muzeum Historii Polski w Warszawie. Wystawa "1000 lat Chwały Oręża Polskiego" w Muzeum Historii Polski w Warszawie.

Na obiekt składa się osiem bloków funkcjonalnych. Cztery z nich są poświęcone na ekspozycję stałą. Trzy z nich dotyczą historii oręża polskiego od początków polskiej państwowości do zakończenia drugiej wojny światowej. - Czwarta sala, najmniejsza z nich wszystkich, jest przeznaczona na ekspozycję poświęconą broni orientalnej - tłumaczą architekci. - Mamy jeszcze piąty blok ekspozycyjny. To jest sala wystaw czasowych, która będzie pretekstem, żeby to muzeum odwiedzać częściej. Główną zaletą natomiast jest duża przestrzeń, której tej instytucji brakowało w Alejach Jerozolimskich.

Jak powstawała koncepcja wystawy inauguracyjnej na otwarcie nowej siedziby Muzeum Wojska Polskiego? | MuzeumWP

Jakie materiały wykorzystano przy projekcie Muzeum Wojska Polskiego?

Koncepcja architektoniczna nawiązuje do historii wzgórza i Cytadeli. - Układ trzech budynków, z których Muzeum Historii Polski, będzie otwarte z końcem września, jest skupiony wokół Placu Gwardii. Odtwarzają one układ urbanistyczny dawnych koszar Gwardii Pieszej Koronnej, czyli tego polskiego akcentu, który na wzgórzu żoliborskim kiedyś istniał - zaznaczają goście Czwórki. - To, że zaborcy rosyjscy wykorzystali ten teren i wybudowali tam cytadelę, to już inna historia.


Posłuchaj
25:52 Czwórka/Stacja Kultura - muzeum WP 16.08.2023.mp3 O projekcie nowa siedziby Muzeum Wojska Polskiego opowiadają Paweł Wolanin i Krystian Tomczyk z pracowni architektonicznej WXCA. (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Wiodącym materiałem budynku Muzeum Wojska Polskiego jest beton architektoniczny barwiony w masie na ceglany kolor, który  nawiązuje właśnie do murów Cytadeli. - Dla przełamania masywu budynku zdecydowaliśmy się na umieszczenie przestrzennych wzorów inspirowanych motywami wojskowymi - opowiadają Paweł Wolanin i Krystian Tomczyk. - Mamy nadzieję, że w sposób nienachalny i nieoczywisty są pewnego rodzaju urozmaiceniem. Wiele osób dopatruje się tam naprawdę różnych motywów. My pozostawiamy dosyć szerokie pole interpretacji.

 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Paweł Wolanin, Krystian Tomczyk (pracownia architektoniczna WXCA)

Data emisji: 16.08.2023

Godzina emisji: 11.15

aw/kul

Czytaj także

"Emocje są duże". Szef Muzeum Dom Rodziny Pileckich przed otwarciem wystawy

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2022 10:24
- To wiele lat pracy mojej i całego zespołu. Ostatnie dwa lata to była praca nad scenariuszem i budową wystawy stałej. Przed nami wielki finał, czyli pokazanie owoców naszej pracy publiczności - mówił w "Poranku Dwójki" Karol Madaj, dyrektor Muzeum Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wspaniała darowizna Kenya Hary: ponad 200 jego prac wzbogaciło kolekcję Muzeum Narodowego w Poznaniu

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2023 17:05
Prace Kenya Hary, jednego z najbardziej uznanych na świecie japońskich projektantów, można było oglądać przez cztery miesiące w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Podczas finisażu wystawy "Kenya Hara. Make the Future Better Than Today. Japońskie projektowanie graficzne" artysta przekazał swoje prace do muzeum. Miało być ich 70, okazało się, że jest ponad 200!
rozwiń zwiń