Jack Fairweather: pisząc o Pileckim, nie mogłem ryzykować domysłów

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2020 19:30
- Sam Pilecki mówił w swoim raporcie z 1945 roku, że gdyby w jakiejkolwiek kwestii minął się z prawdą, zbezcześciłoby to pamięć przebywających z nich w obozie współwięźniów. Postanowiłem napisać książkę, żeby biografia Pileckiego była znana na świecie - mówił w audycji "O wszystkim z kulturą" Jack Fairweather autor książki "Ochotnik" poświęconej Witoldowi Pileckiemu.
Okładka książki Ochotnik. Prawdziwa historia tajnej misji Witolda Pileckiego Jacka Fairweathera
Okładka książki "Ochotnik. Prawdziwa historia tajnej misji Witolda Pileckiego" Jacka FairweatheraFoto: Wydawnictwo ZNAK

Posłuchaj
26:50 [ PR2]PR2 (mp3) 29 wrzesień 2020 17_31_54.mp3 Jack Fairweather o swojej fascynacji postacią Witolda Pileckiego (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

Jack Fairweather pochodzi z Walii, jest pisarzem i dziennikarzem wojennym. Był m.in. szefem biura brytyjskiego dziennika "Daily Telegraph" w Bagdadzie i fotoreporterem amerykańskiego "Washington Post" w Afganistanie. Napisał książki o wojnie w Afganistanie i Iraku.

- Byłem korespondentem wojennym w Iraku i Afganistanie. Pewnego dnia spotkałem się z przyjacielem, który opowiedział mi o ruchu oporu w obozie w Auschwitz. Pomyślałem, że to nieprawdopodobne - opowiadał gość Moniki Pilch. - Rok lub dwa później "Raport" Witolda Pileckiego został przetłumaczony na język angielski. Był rok 2012. Zrozumiałem, że jego postać znana jest tylko Polakom - zaznaczył. - Dla mnie Pilecki jest jednym z najważniejszych bohaterów II wojny światowej. 


Pilecki.jpg
947 dni i nocy w piekle Auschwitz. Ucieczka rtm. Witolda Pileckiego

Klucz do zrozumienia heroizmu postawy rotmistrza jest zawarty w tytułowym słowie książki Fairweathera: ochotnik. - Istotna w historii Pileckiego jest kwestia wyboru, dobrowolnie zdecydował się na pobyt w Auschwitz, na stworzenie w obozie ruchu oporu i wielokrotnie decydował o narażeniu swojego życia - zaznaczył dziennikarz. - Wszystko po to, aby donosić o zbrodniach nazistowskich w obozie. Jego misja jest dla nas dziś niezwykle ważna.

Czytaj także:

Ochotnik do Auschwitz. Rotmistrz Witold Pilecki bohaterem II wojny światowej

Zdaniem pisarza motywacja polskiego bohatera biegła dwutorowo. Z jednej strony chciał możliwie poprawić los ofiar obozu, z drugiej odkryć motywacje morderców. - Inicjatywa Pileckiego, to inicjatywa pełnego zaangażowania w ludzkie cierpienie. Przypomina nam o tym, że liczą się nie tylko przyjaciele, bliscy, rodzina, ale są też inni, którzy potrzebują pomocy i wsparcia - tłumaczył Fairweather. - Pilecki starał się także zrozumieć, dotrzeć do przyczyny masowego ludobójstwa, wreszcie zapobiec mu.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadziła: Monika Pilch

Gość: Jack Fairweather (autor książki "Ochotnik", reporter wojenny)

Data emisji: 29.09.2020

Godzina emisji: 17.30


Czytaj także

Maciej Golubiewski o książce o Rotmistrzu Pileckim: ta historia żyje, ukazuje się nam człowiek z krwi i kości

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2019 14:09
Dzisiaj (25.06) w Stanach Zjednoczonych ukazała się biografia Rotmistrza Witolda Pileckiego. Jej autorem jest były reporter wojenny i pisarz Jack Fairweather. - Autor umie przedstawić Pileckiego w taki sposób, żeby nic nie zagubić z jego przywiązania do polskości, tradycji i wiary, ale jednocześnie pokazuje, że jest to człowiek będący bohaterem dla wszystkich czasów - mówi Maciej Golubowski, konsul generalny RP w Nowym Jorku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Bohater niemal antyczny". Prezes Polskiej Fundacji Narodowej o Witoldzie Pileckim

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2020 09:30
- Opowieść o polskiej historii przez pryzmat tragedii jednostki, Witolda Pileckiego, który sprzeciwił się dwóm totalitaryzmom - tak o powstającym filmie "Raport Pileckiego" mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Zarzecki, prezes Polskiej Fundacji Narodowej.
rozwiń zwiń