Animowane Muminki powstały w Łodzi, zrobił je Se-Ma-For

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2025 14:39
Tove Jansson pierwsze opowieści o Muminkach napisała już 80. lat temu. Ten jubileusz postanowiło uczcić łódzkie Muzeum Kinematografii i zaprosić na wystawę "Muminki: drzwi są zawsze otwarte", która przypomina również o serialu animowanym "Opowiadania Muminków" zrealizowanym przez studio Se-Ma-For w Łodzi na przełomie lat 70. i 80.
Trwający 30 sek. materiał wideo z pierwszej wizyty Tove Jansson w Polsce, Krakowie w 1978 r. miał trafić do Polskiej Kroniki Filmowej. Ostatecznie przeleżał na półce do 2025 roku. Po raz pierwszy w historii został pokazany na wystawie Muminki: drzwi są zawsze otwarte
Trwający 30 sek. materiał wideo z pierwszej wizyty Tove Jansson w Polsce, Krakowie w 1978 r. miał trafić do Polskiej Kroniki Filmowej. Ostatecznie przeleżał na półce do 2025 roku. Po raz pierwszy w historii został pokazany na wystawie "Muminki: drzwi są zawsze otwarte"Foto: materiały prom.

Książka "Dolina Muminków" ukazała się w Polsce już w 1964 roku, była pierwszą wydaną w Polsce, choć trzecią z serii opowieści Tove Jansson. Pisarka już w 1945 roku wydała tytuł "Małe trolle i duża powódź", który jest pierwszą z muminkowej serii. Od tego czasu minęło już 80 lat, a Muminki czyta dziś cały świat - dziewięciotomowa seria została przetłumaczona na 60 języków. W Polsce za tłumaczenie z języka szwedzkiego odpowiadały Irena Szuch-Wyszomirska i Teresa Chłapowska. 

Muzeum Kinematografii w swoich zbiorach też ma muminkowe artefakty. Ekspozycją "Muminki: drzwi są zawsze otwarte" włącza się w świętowanie jubileuszu wydania pierwszych Muminków. Muzeum ma szczególnie dobry powód, by świętować - Studio Małych Form Filmowych Se-Ma-For w Łodzi w latach 1977–1982 zrealizowało serial animowany "Opowiadania Muminków" na podstawie książek Tove Jansson. W kolekcji Muzeum znajdują się oryginalne lalki półpłaskie, które zagrały w animacji.

Odcinek pilotażowy polskiej animowanej adaptacji Muminków, "Wiosna w Dolinie", był gotowy w 1977 roku. Tove Jansson zależało na wysokiej jakości artystycznej filmów. Scenariusze kolejnych epizodów serialu "Opowiadania Muminków" pisane w Se-Ma-Forze były wysyłane pocztą do Helsinek. Tove i Lars Jansson (jej brat, rysujący muminkowe komiksy) wprowadzali poprawki i odsyłali uwagi.

Na łódzkiej wystawie możemy oglądać lalki ze studia Se-Ma-For, reprodukcje obrazów i rysunków Tove Janson, polskie wydania książek o Muminkach, ale też zobaczyć "Opowiadania Muminków". 

W Se-Ma-Forze zrealizowano 39. animacji o Muminkach. 

Czytaj także:

Ekspozycja jest dostępna do 29 marca 2026 roku.

***

pj


Czytaj także

Od 60 lat czytamy Muminki w Polsce. Zaczęliśmy od trzeciej części

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2024 08:30
W 1964 roku na półkach polskich księgarni znalazła się książka "W Dolinie Muminków" Tove Jansson. Dzięki niej wciągnęliśmy się w świat skandynawskich trolli, zafascynowaliśmy Muminkiem, Buką, Włóczykijem czy Małą Mi. Od tego czasu minęło już 60 lat, a polscy czytelnicy wciąż chętnie sięgają po te opowieści. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muminki kończą 80 lat. Ich związki z Polską trwają niewiele krócej

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2025 13:00
- Książki Tove Jansson dość szybko trafiły do Polski. "Dolina Muminków" ukazała się już w 1964 roku, choć według kolejności był to numer trzy w serii. Tove miała szczęście do tłumaczek. Zarówno Irena Szuch-Wyszomirska, która przełożyła 4 książki, jak i Teresa Chłapowska tłumaczyły z oryginałów szwedzkich i do dzisiaj te książki dobrze się czyta - mówiła w Dwójce Marzena Bomanowska, dyrektorka Muzeum Kinematografii w Łodzi i kuratorka wystawy "Muminki: drzwi są zawsze otwarte".
rozwiń zwiń