Warszawka i Skiroławki, czyli powieść nieobyczajna

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2012 15:16
Najpierw pisał o przygodach Pana Samochodzika, potem stworzył powieść erotyczną, w której mieszkańcy wsi raz do roku pozwalają sobie na niczym nie skrępowaną zabawę. Co wspólnego mają Zygmunt Nienacki i Leopold Tyrmand? Obaj pisali nieobyczajnie.
Audio
  • Daj się uwieść urokowi powieści Nienackiego i Tyrmanda. Posłuchaj, co na ten temat mówi gość "Stacji Kultura"
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Glow Images/East News

- Warszawa, a właściwie "warszawka" to główna bohaterka powieści Leopolda Tyrmanda - opowiada Sylwia Stano. - A że autor był częścią tego świata, czytelnicy otrzymali prawdziwą kronikę życia towarzystkiego i uczuciowego tamtych lat. Co więcej, w powieści pojawiły się prawdziwe postaci, tylko ze zmienionymi nazwiskami.

Kiedy tylko w wydawnictwie zorientowano się, że to nie jest literacka fikcja, aby uniknąć skandalu odmówiono publikacji powieści. Chodziło o to, że książka, bez pardonu obnaża małostkowość, cynizm, konformizm i brak jasnych zasad moralnych "warszawki" lat 1946 – 1960. Po wielu latach lektura "Życia towarzyskiego i uczuciowego" nie przypomina już zgadywanki "kto jest kim", ale z dużym prawdopodobieństwem mozna powiedzieć, kto był pierwowzorem jednego z dwóch głównych bohaterów.  

- Mikołaj Plank to alter ego Tyrmand - wyjaśnia gość "Stacji Kultury". - Sugeruje to jego zamiłowanie do muzyki jazzowej i niekonwencjonalnych strojów. W tym znaku firmowego Tyrmanda, czyli kolorowych skarpetek.

Nie mniej kontrowersji wzbudził ceniony autor książek dla młodzieży, w tym serii przygód Pana Samochodzika,  publikując powieść erotyczną "Raz w roku w Skiroławkach". Dwutomowe wydawnictwo po raz pierwszy ukazało się w 1983 roku, a pierwowzorem tytułowej wsi był Jerzwład na Mazurach.

- Książka ukazała się w dwustu tysiącach egzemplarzy, co nawet dziś robi wrażenie na wydawcach - mówi doradca czytelniczy w Bibliocreatio. - Przed bibliotekami ustawiały się kolejki, bo Polacy zaczytywali się w tej historii jednego roku z życia mieszkańców i letników małej mazurskiej wsi.

W jaki sposób Nienacki zbulwersował opinię publiczna i co się działo z "Życiem towarzyskim i uczuciowym" dowiesz się słuchając całej rozmowy z Sylwią Stano z Bibliocreatio.

kul

Czytaj także

Lektury o silnych kobietach

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2012 13:18
Mimo że wakacje w pełni, dziewczyny z Bibliocreatio polecają książki, które nastrajają do osiągania sukcesu, podejmowania wyzwań. To nie są pozycje o leniuchowaniu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Efekt wow" w kryminale

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2012 13:08
Nie każdy może być Stiegiem Larssonem, ale zawsze warto próbować. O tym, jak napisać dobry kryminał opowiada Zygmunt Miłoszewski, autor powieści o prokuratorze Teodorze Szackim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kobieta z rowerem i ziemią za paznokciami

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2012 13:57
Fascynuje mnie idea wytwarzania własnego jedzenia w mieście - przyznaje Jodie Baltazar. I zachęca "Pokompostujmy razem!". Poznaj historię amerykańskiej artystki, która sprowadza wieś do Warszawy.
rozwiń zwiń