Stare i Nowe Książki Sportowe - LKS Alfa Siedlska

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2010 22:30
Monografia klubu, o którego istnieniu wielu kibiców piłki nożnej w Polsce nawet nie wie.
Audio

W "Starych i Nowych Książkach Sportowych" znajduję miejsce dla pozycji, które dopiero co trafiły do ksiegarń, przypominam zapomniane publikacje sprzed kilkudziesięciu lat, prezentuję wydawnictwa będące prawdziwymi bestselerami oraz... od czasu do czasu opowiadam o książkach wręcz niszowych, wydawanych w skromnych nakładach i dotyczących bardzo wąskich zagednień. Przykładem tego właśnie typu ksiażki jest monografia mało znanego klubu LKS Alfa Siedliska 1967-2002, opracowana przez Jarosława Mirka, która została wydana w nakładzie 200 egzemplarzy.

/

Ten klub z małej wsi z okolic Tuchowa (bywałem kiedyś tam na koloniach), mimo już ponad 40-letniej historii nie odnosił wielkich sukcesów, ale i trudno tego oczekiwać od stworzonego i utrzymywanego niemal wyłącznie przez miejscowych zapaleńców zespołu. Na przełomie wieków grał co prawda przez 4 sezony w A-klasie, ale te czasy już minęły i teraz znów rywalizuje w najniższej klasie rozgrywkowej.

Ksiażka Jarosława Mirka opisuje historię tego malutkiego klubu, którego budżet to około... 20 000 złotych... i gdzie tu z takimi finansami mówić o wielkim sporcie. Ważne, że miejscowi mają gdzie pograć w piłkę. Stadion klubu ma nawet swoją nazwę - "Stawiska" i czasami (zwłaszcza po wiosennych roztopach) w takie się zamienia. Barwy klubu do złudzenia przypominaja natomiast Borussię Dormund czy Fenerbahce Stambuł.

Zawodnikom i kibicom "Pszczółek", czyli LKS-u Alfy Stawiska życzę wytrwałości w pracy w klubie i sukcesów na boisku oraz stosowania w życiu motta książki, czyli słów papieża Jana Pawła II: "Oby sport promował radość życia, odpowiedzialność, zdolność do poświęceń i szacunek dla każdego człowieka".

Darek Matyja

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Stare i Nowe Książki Sportowe – biografia Pana Kazimierza

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2010 07:00
Kolejną publikacją, która wzbogaca sportową bibliotekę Czwórki jest książka: „Kazimierz Górski z piłką przez życie”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stare i Nowe Książki Sportowe - "Orły Wenty"

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2010 10:29
Elegancko wydany skarb kibica reprezentacji Polski w piłce ręcznej, z opisami nie tylko zawodników ale i sztabu szkoleniowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stare i Nowe Książki Sportowe - Benfica Lizbona

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2010 08:41
Monografię najbardziej utytułowanego klubu portugalskiego z serii "Słynne kluby piłkarskie" przedstawia dziennikarz sportowy Czwórki, Darek Matyja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stare i Nowe Książki Sportowe - Nasz sport

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2010 10:43
Album "Nasz sport" wydana w 1954 roku jest swoistą, sentymentalną podróżą w czasie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stare i Nowe Książki Sportowe - Rok w raju

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2010 07:53
Absolutna nowość na naszym rynku wydawniczym: Andres Iniesta - "Rok w Raju".
rozwiń zwiń