Historia mistrzostw Europy – Szwecja 1992

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2012 06:40
Sensacyjne rozstrzygnięcia w szwedzkich finałach mistrzostw Europy. Dania gromi potentatów i zdobywa tytuł.

W 1992 roku najlepsze drużyny Starego Kontynentu gościła Szwecja. Z powodu wojny w Bośni z turnieju została wykluczona objęta sankcjami ONZ Jugosławia, która mając w składzie takich piłkarzy jak Dejan Savicevic, Robert Prosinecki, Davor Suker, Predrag Mijatovic, czy Robert Jarni była jednym z faworytów turnieju. Miejsce Jugosłowian zajęli Duńczycy. Do mistrzostw przystąpili bez przygotowań, niemal "z marszu", ale nie przeszkodziło im to zadziwić piłkarskiej Europy i zająć pierwszego miejsca, bijąc w finale Niemców 2:0.
W gronie najlepszych ośmiu drużyn Starego Kontynentu znalazły się Szwecja, Dania, Francja, Anglia (utworzyły grupę A) oraz Holandia, Niemcy, Szkocji i Wspólnota Niepodległych Państw. Niemcy wystąpili po raz pierwszy w turnieju już po zjednoczeniu, a dla Szkotów był to debiut na ME.
Awans do półfinałów wywalczyli Szwedzi, Niemcy, Holendrzy oraz co było zaskoczeniem - Duńczycy. Wydawało się, że w półfinale zakończy się zwycięski marsz piłkarz Danii, oni jednak niespodziewanie pokonali w rzutach karnych broniących tytułu Holendrów. W finale czekali na nich Niemcy, którzy pokonali gospodarzy turnieju 3:2.
Do walki o złoto Duńczycy przystąpili bez respektu da faworyzowanych Niemców, którzy mieli apetyt na trzeci tytuł. Puchar jednak pozostał w sferze marzeń niemieckich piłkarzy, bowiem ich rywale okazali się lepsi i po bramkach Johna Faxe Jansena oraz Kima Vilforta wygrali 2:0.
Polska po raz 9. nie zdołała zakwalifikować się do finałów. W grupie kwalifikacyjnej mieliśmy Anglię, Irlandię i Turcję. Wyspiarze okazali się od nas lepsi i zajęłiśmy dopiero trzecie miejsce w grupie wyprzedzając jedynie Turcję.

Finał ME 1992
Dania - Niemcy     2:0 (1:0)
1:0 John Jensen  - 18'
2:0 Kim Vilfort  - 78'

Składy
Dania: Peter Schmeichel; John Sivebaek (66-Klaus Christiansen), Kent Nielsen, Lars Olsen, Kim Christofte, John Faxe Jensen, Flemming Povlsen, Brian Laudrup, Torben Piechnik, Henrik Larsen, Kim Vilfort
Niemcy: Bodo Illgner, Stefan Reuter, Andreas Brehme, Juergen Kohler, Guido Buchwald, Thomas Haessler, Karlheinz Riedle, Thomas Helmer, Matthias Sammer (46-Thomas Doll), Stefan Effenberg (80-Andreas Thorn), Juergen Klinsmann

Niemcy po raz drugi zostają mistrzami Europy w finale pokonując Belgów. Horst Hrubesch gwiazdą Euro 1980.

Francja najlepsza na własnych boiskach. Platini gwiazdą turnieju finałowego.

Holandia najlepszą drużyną Starego Kontynentu. Marco van Basten królem strzelców z pięcioma golami.