Narodowe Czytanie 2019. Osiem nowel na ósmy raz

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2019 16:20
Lekturą ósmej odsłony akcji były Nowele polskie. W sobotę, 7 września, w całej Polsce odbyły się wydarzenia kulturalne poświęcone tekstom m.in. Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Stefana Żeromskiego i Bolesława Prusa.
Audio
 • O historii polskich nowel opowiada Ania Hardej - "Katarynka" i "Dobra pani" (Pierwsze słyszę/Czwórka)
 • "Sachem" Henryka Sienkiewicza i "Dym" Marii Konopnickiej - o nowelach i pisarzach opowiada Anna Hardej (Pierwsze słyszę/Czwórka)
 • "Orka" Władysława Reymonta i "Rozdzióbią nas kruki, wrony..." Stefana Żeromskiego - o lekturach Narodowego Czytania opowiada Ania Hardej (Pierwsze słyszę/Czwórka)
 • Anna Hardej opowiada o twórczości Henryka Rzewuskiego (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Yulia Grigoryeva/shutterstock

Czytaj także
książka 1200.jpg
"Lalka" dziś. Co kryje się w powieści Prusa?

Dzięki "Katarynce" można przenieść się do XIX-wiecznej Warszawy, bo właśnie tam mieszka bohater noweli Prusa - elegancki i starszy pan Tomasz. W tekście nie brakuje wątków autobiograficznych. Jakich? - o tym w materiale Ani Hardej opowiadają siostrzenice pisarza.

"Katarynka" ukazała się w 1880 roku. 8 lat później Eliza Orzeszkowa napisała "Dobrą panią". Rzecz dzieje się w niedużym mieście, Ongrodzie, w którym mieszka tytułowa "Dobra pani". Zajmuje się ona działalnością dobroczynną, podobnie zresztą jak sama Orzeszkowa. Drugą bohaterką noweli jest mała Helka, na której przykładzie pisarka pokazuje, jak ważne jest wykształcenie i wychowanie dzieci. Posłuchaj>>>

Czytaj także:
maszyna do pisania pisarz praca 1200.jpg
Narodowe Czytanie. Nowe nowele wciąż są pisane

Dwa lata po publikacji "Katarynki" Elizy Orzeszkowej, w 1882 roku, ukazuje się "Sachem" Henryka Sienkiewicza. To kolejna z jego opowieści, pisana w podróży. Jak podkreśla Anna Hardej pisarz był niespokojnym duchem, włóczykijem, i większość jego książek powstała "w trasie". - Nowelę "Sachem" poprzedziła dyskusja na temat analogii pomiędzy sytuacja Indian w Stanach, a Polaków w zaborze pruskim. Jej celem nie było górnolotne krzepienie serc - relacjonuje Czwórkowa dziennikarka. - Autor podszedł do tego praktycznie, chciał Polaków ostrzec przed tym, jakie będą konsekwencje wynarodowienia - dodaje. 

Troska o ojczyznę nie była obca też Marii Konopnickiej, która niejednokrotnie pisała o miłości do swojego kraju i walce o wolność. - Nowela "Dym" ukazała się w 1890 roku na łamach "Kuriera codziennego" - mówi Anna Hardej. - To opowieść o matce i synu, ogromnym nieszczęściu, jakim jest śmierć dziecka, co autorka przeżyła na kilka miesięcy przed napisaniem opowiadania - dodaje. Posłuchaj>>>

Obraz polskiej wsi w swych książkach zaprezentował Władysław Reymont. Związany i zakochany we wsi pisarz, był z nią związany od najmłodszych lat. Wychowywał się w miejscowości Kobiele Wielkie , gdzie jego ojciec był organistą. - Reymont kochał wieś jak mało kto. Często tam wracał w swoich książkach. Nie tylko "Chłopi" ale i nowela "Orka" pokazuje wiejska rodzinę - wyjaśnia Czwórkowa dziennikarka. - To opowiadanie powstało w czasie I wojny światowej. Należy do cyklu opowiadań wojennych wydanych pod zbiorczym tytułem "Za frontem".

Kolejną lekturą Narodowego Czytania będzie nowela "Rozdzióbią nas kruki, wrony...". Symboliczna opowieść Stefana Żeromskiego o trzech zaborcach niszczących nas kraj. Pisarz napisał tę nowelę jako młody człowiek. W 1895 roku związany był ze środowiskiem tygodnika "Głos" i właśnie tam ukazał się jego tekst. Posłuchaj>>> 

***

Osiem lektur na Narodowe Czytanie 2019:

 1. Dobra pani – Eliza Orzeszkowa;
 2. Dym – Maria Konopnicka
 3. Katarynka – Bolesław Prus
 4. Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz
 5. Orka – Władysław Stanisław Reymont
 6. Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski
 7. Sachem – Henryk Sienkiewicz
 8. Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski

Narodowe Czytanie. Nowele Polskie Narodowe Czytanie. Nowele Polskie mat.pras./Kancelaria PR

***

Więcej o Narodowym Czytaniu 2019 i autorach nowel polskich usłyszycie codziennie do 6 września w audycjach "Pierwsze słyszę" i "Stacja Kultura".

kul/pj 

Czytaj także

Robyn Harding: to najtrudniejsza książka w mojej karierze

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2018 15:47
Lawina kłamstw, intryg, upadek wartości, aż w końcu rozpad rodziny. Dramat "Złe towarzystwo" Robyn Harding, to historia, która pokazuje, że jedna nieprzemyślana decyzja może zrujnować życie wielu osób.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polecamy książki. Shari Lapena i jej "Niechciany gość"

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2019 15:04
"Niechciany gość" to pełen niespodziewanych zwrotów akcji kryminał z elementami thrillera psychologicznego, napisany przez autorkę bestsellerów "Para zza ściany" i "Nieznajoma w domu".
rozwiń zwiń