Jesteśmy w Kątach Rybackich na Mistrzostwach Polski w Ratownictwie Morskim

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2020 12:00
Nasi dziennikarze są w Kątach Rybackich. To tam w ten weekend rozgrywane są Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Morskim. Czwórka objęła to wydarzenie swoim patronatem.
Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Morskim. Jesteśmy na miejscu
Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Morskim. Jesteśmy na miejscuFoto: Mateusz Kulik/Czwórka

Jest to najważniejsza impreza z zakresu sportowego ratownictwa wodnego, rozgrywana w sezonie letnim. Najlepsi w kraju ratownicy rywalizują w widowiskowych i wymagających konkurencjach z użyciem profesjonalnego sprzętu ratowniczego, będących symulacją rzeczywistych akcji ratunkowych.

ZOBACZ WIĘCEJ "PlenAirowe" audycje Czwórki >>>

W ramach Mistrzostw, podczas dwóch dni rywalizacji w duchu fair play, rozegranych zostanie 10 konkurencji (6 indywidualnych oraz 4 zespołowe), w tym wyścigi na deskach ratowniczych i SUPach, wyścigi łodzi wiosłowych, akcja z pasem ratowniczym oraz konkurencje pływackie i biegowe.

O swoich doświadczeniach opowiadał m.in. ratownik Artur z krakowskiego WOPR-u. - Jedna z konkurencji polega na tym, by na deskę ratowniczą podjąć ratowanego, i dopłynąć z nim bezpiecznie do plaży - opowiadał gość Czwórki. - Są fale, ale i tak damy radę. Chodzi o to, by umieć to zrobić w każdych warunkach. Niedzielne konkurencje polegać będą m.in. na indywidualnym przepłynięciu na desce ratowniczej wyznaczonego toru.


Posłuchaj
02:13 2020_08_01-11-50-29_CZWÓRKA_Pasjonauci zegrze.mp3 Relacja Mateusza Kulika - Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Morskim Rescue Heroes (Pasjonauci/Czwórka)

Posłuchaj
04:01 2020_08_01-16-35-51_CZWÓRKA_Kąty.mp3 Relacja Patryka Kuniszewicza - Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Morskim Rescue Heroes (Muzyczne Biuro Podróży/Czwórka)

Rozmawialiśmy także z Weroniką Wyszyńską o tym, co oznacza czerwona flaga, którą wieszają ratownicy. - Jeśli jest czerwona flaga, to oznacza, że morze jest niebezpieczne i nie należy wchodzić do wody. Dziś flaga oznacza wysoki stan wody i prądy wsteczne. Ludzie "porwani" przez fale często panikują, co jeszcze pogarsza sytuację, często dochodzi w takich sytuacjach do utonięć - tłumaczyła rozmówczyni Patryka Kuniszewicza. - Jeśli długo wygrzewamy się na plaży, a potem wchodzimy do wody, może dojść do szoku, to także jest niebezpieczne - przestrzegała. 

Posłuchaj także:

Materiały promocyjne Materiały promocyjne
Na relacje Patryka Kuniszewicza z tego wyjątkowego wydarzenia zapraszamy 1 i 2 sierpnia. Na żywo nadawaliśmy z Kątów Rybackich w sobotniej audycji "Pasjonauci" (sob., godz. 11.45), przed nami "Muzyczne Biuro Podróży" (sob., godz. 16.45), a także relacje w "Wiadomościach Radiowej Czwórki" po godz. 13. u 14.
W niedzielę na relacje zapraszamy w programach "Co was kręci" (ndz., godz. 11.15), "Sztuka jedzenia" (ndz., godz. 13.45), a także w "Wiadomościach Radiowej Czwórki" po godz. 13. i 15.
Organizatorami Mistrzostw są: Fundacja Rescuehouse, Gmina Sztutowo, Ratownictwo Wodne Filip Orłowski. Patronat medialny nad zawodami objęła radiowa "Czwórka", która na żywo relacjonować będzie zmagania polskiej czołówki sportowego ratownictwa wodnego.
ZOBACZ WIĘCEJ Patronaty Czwórki >>>
***
mat. pras./kd

Czytaj także

Płytka wyobraźnia. Jak cieszyć się urlopem bezpiecznie?

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2017 14:37
Statystycznie każdego roku topi się w Polsce około pół tysiąca ludzi. Do tragedii najczęściej dochodzi na terenie niestrzeżonych kąpielisk i po wypiciu alkoholu. Ratownicy apelują - kąpmy się tam, gdzie jest bezpiecznie i róbmy to z rozsądkiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piknik z zachowaniem ostrożności. Z bliskimi i na odludziu

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2020 13:00
Łąka, dzika plaża, obrzeża górskich szlaków - te miejsca wydają się idealne na piknik w czasach koronawirusa. O tym, gdzie znaleźć je w Polsce, opowiadają autorzy bloga Polska po godzinach i Korpopirania.pl
rozwiń zwiń