Katarzyna Zajączkowska i guilt-free przewodnik po modzie

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2022 20:31
O swojej książce "Odpowiedzialna moda" Katarzyna Zajączkowska mówi, że to "uwalniający przewodnik po slow fashion, który pozwala zmienić myślenie o modzie i własnej szafie".
Jak wykonać pierwszy krok w kierunku slow fashion? Odpowiedź znajdziecie w książce Katarzyny Zajączkowskiej. (zdj. ilustracyjne)
Jak wykonać pierwszy krok w kierunku slow fashion? Odpowiedź znajdziecie w książce Katarzyny Zajączkowskiej. (zdj. ilustracyjne)Foto: shutterstock.com/Paolo Paradiso

- To zaproszenie do podróży śladami ubrań, a także do wnętrza siebie, które pozwoli zrozumieć, jak ubierać się bardziej świadomie i być fair względem siebie, innych i planety - dodaje autorka.

Katarzyna Zajączkowska przygląda się przemysłowi modowemu, uświadamiając czytelnikowi, że jest to jedna z najbardziej zanieczyszczających środowisko gałęzi gospodarki. Co sekundę na wysypisko śmieci trafia śmieciarka wypełniona ubraniami. Nikogo już nie dziwią chińskie rzeki w najmodniejszych kolorach sezonu, wysuszone jeziora, góry odzieżowych śmieci i słońce widoczne jedynie na telebimie. Szkodzi to zarówno przyrodzie, jak i milionom prawdziwych fashion victims - rolnikom, szwaczkom, dzieciom. Fast fashion dewastuje nie tylko naturę, ale i całe społeczeństwa. Cierpią nasze poczucie wartości i budżet, wypacza się relacja z ciałem i ubraniami. Możemy to jednak zmienić. W książce znajdują się rady, jak wykonać pierwszy krok w kierunku slow fashion, jak korzystać z mody i robić zakupy odpowiedzialnie, nie dając się nabrać na greenwashing. Ale także jak zbudować stylową i autentyczną szafę, bo modą można się cieszyć i bawić, łącząc to z misją ekologiczną i społeczną. Autorka publikacji "Odpowiedzialna moda. Guilt-free przewodnik po slow fashion” będzie gościem Kasi Dydo.

W audycji zastanowimy się także, czy rower stanie się usankcjonowaną częścią transportu publicznego? Podczas marcowego Zgromadzenia Ogólnego ONZ przyjęto rezolucję, która stawia rower na równi z wszystkimi innymi środkami transportu publicznego. Rower musi znaleźć szersze zastosowanie niż tylko sport i rekreacja.

Sprawdź także:

***

Na audycję "Ratujemy świat" - w piątek (08.04), o godz. 15.05 - zaprasza Kasia Dydo.

kul 

Zobacz więcej na temat: Czwórka moda ekologia

Czytaj także

"Anonimowi syntetykoholicy" - branża modowa w szponach nałogu

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2021 10:02
Twórcy raportu "Anonimowi syntetykoholicy", opublikowanego przez Changing Markets Foundation, dowodzą, że uzależnienie branży mody od plastiku przypomina narkotykowy nałóg.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia futra. Od luksusu do pogardy

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2022 13:00
Przez wiele wieków futra traktowane były jako symbol luksusu i wysokiego statusu społecznego. Na przełomie XV i XVI wieku dobrej jakości futro kosztowało tyle, co 6000 kurczaków lub pół tony pszenicy. Dziś nadal jest to towar z najwyższej półki, ale towar w bardzo złym guście.
rozwiń zwiń