Paska ukraińska. Jak przygotować wielkanocną babkę?

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2022 12:20
W Polsce Wielkanoc kojarzy się z kolorowymi pisankami i z żurkiem. Na ukraińskich stołach pojawiają się m.in. pieczona kaczka, kiełbasy domowe i pascha nazywana często paską. 
Wielkanocna pascha - ciasto z Ukrainy
Wielkanocna pascha - ciasto z UkrainyFoto: Фото: https://pixabay.com

Paska ukraińska to tradycyjne świąteczne ciasto. Jest to rodzaj słodkiej i puszystej baby. Czym różni się od naszej babki wielkanocnej? Przede wszystkim kształtem, ale także sposobem przygotowania ciasta. Babka jest bardziej krucha i lekka przez zastosowanie proszku do pieczenia – podstawą paski jest puszyste ciasto drożdżowe. Ten lekko słodzony chleb drożdżowy można zjeść samemu lub podarować go w prezencie przyjaciołom i sąsiadom. W tym celu piecze się go w dużych foremkach, ale równie dobrze sprawdzają się słoiki. Wyrabiając ciasto na ukraińską paskę, należy szeptać dobre życzenia. Trudno sobie wyobrazić, że kiedykolwiek było to bardziej potrzebne niż teraz. 

Ukraińcy świętują Wielkanoc później niż katolicy, ponieważ posługują się kalendarzem juliańskim. Najczęściej jest to różnica dwóch tygodni, ale wyłącznie w tym roku Wielkanoc odbędzie się tydzień później niż w kościele katolickim. - Święta oczywiście różnią się lokalnymi tradycjami, w zależności od regionów kraju, jednak klasyczny i wspólny dla Ukraińców symbol świąt wielkanocnych to tzw. pascha, czyli pyszny wypiek. Do tego naturalnie mamy jajka, które są farbowane w przeróżne kolory - opowiadał w Czwórce Nikita Stefko z organizacji młodzieżowej Europejska Ukraina. Z powodu wojny  24 kwietnia nasi wschodni sąsiedzi spędzą głównie na obczyźnie, często z utrudnionym kontaktem z bliskimi, w strachu o życie tych, którzy zostali na Ukrainie.

***

Na audycję  Nie na-żarty zapraszamy w sobotę (23.04) po godz. 17.05. Program poprowadzi Mateusz Kulik.

kul

Czytaj także

Pavlova. Jak przyrządzić najsłynniejszy tort bezowy świata?

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2022 14:20
- Beza to potwierdzenie naszych kulinarnych umiejętności. Na każdym przyjęciu wywołuje efekt "wow". Jest trochę prawdy w powiedzeniu, że na bezę zawsze znajdzie się osobne miejsce w żołądku. Nawet jeśli jest pełny - mówi Joanna Matyjek, fotograf kulinarny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kuchnia żydowska na wystawie - muzeum POLIN szuka przewodników

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2022 12:00
Trwa nabór do kolejnej edycji projektu "Rówieśnicy - Przewodnicy" w Muzeum POLIN. Celem programu jest wyszkolenie przewodników do wystaw prezentowanych w muzeum, którzy zainteresują nimi także swoich rówieśników. 
rozwiń zwiń