Rzuć ten nałóg. Co zabiera nam palenie?

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2022 09:09
Palenie zabiera nam zdrowie i urodę, dlatego warto rzucać ten nałóg. Nikotyna szkodzi naszej cerze, płucom, zabiera nam energię.
Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu przypada na trzeci czwartek listopada. Pomysł zrodził się w USA, w Kalifornii, gdzie w 1974 roku zachęcono ponad milion palaczy do odstawienia papierosów na jeden dzień
Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu przypada na trzeci czwartek listopada. Pomysł zrodził się w USA, w Kalifornii, gdzie w 1974 roku zachęcono ponad milion palaczy do odstawienia papierosów na jeden dzieńFoto: paul prescott/Shutterstock.com

Palenie zabiera nam zdrowie i urodę, dlatego warto rzucać ten nałóg. Nikotyna szkodzi naszej cerze, płucom, zabiera nam energię. Średnio co sześć sekund z powodu palenia papierosów na świecie umiera jedna osoba. Jednocześnie ofiarą nałogu tytoniowego padają kolejne generacje młodzieży. - Według statystyk co czwarty mężczyzna i co piąta kobieta w Polsce palą tytoń - mówiła w Czwórce Irena Przepiórka z Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym. - Aż 80 tysięcy Polaków co roku umiera z powodu chorób odtytoniowych. Dane są porażające, a można tego uniknąć.

Nie ma bezpiecznej ilości, jeśli chodzi o ilość wypalonych papierosów, bo nie znamy potencjału swojego organizmu. Obok poważnych chorób, które mogą dotknąć palaczy tytoniu, pojawiają się też te mniejsze problemy: zadyszka, gdy biegniemy na autobus, nieprzyjemny zapach z ust czy ubrania przesiąknięte zapachem papierosowego dymu. 

Jak podkreślają naukowcy i lekarze nie są bezpieczne zamienniki tradycyjnych papierosów. - Szczególnym "wzięciem" wśród młodych cieszy się tytoń podgrzewany, bardzo gadżeciarski produkt. Ale i tradycyjne papierosy mają swoich zwolenników - mówiła w Czwórce dr Magdalena Cedzyńska. - Kampanie społeczne, pogadanki w szkołach, czy wreszcie podwyżki cen wyrobów tytoniowych niestety nie robią na palaczach większego wrażenia. Potrzebujemy nowatorskich kampanii edukacyjnych odwołujący się do doświadczeń młodego człowieka - dodała. 

Posłuchaj także:

O stratach wynikających z palenia porozmawiamy z Magdalena Cedzyńską, kierownikiem Poradni Pomocy Palącym w Centrum Onkologii. 

***

Na audycję z cyklu "Dajesz radę" w środę (02.11) o godzinie 14.05 zaprasza Marta Hoppe.

pj

Czytaj także

Nie palę, bo nie chcę. Jak skutecznie wydobyć się z nałogu?

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2021 17:00
Najlepiej byłoby nie zaczynać, ale skoro się nie udało, to trzeba naprawić błędy młodości. I nie czekajmy z tą decyzją do 1 stycznia, tylko niech to będzie właśnie teraz. 18 listopada obchodzimy Światowy Dzień Rzucania Palenia. 
rozwiń zwiń