Światowy Dzień bez Papierosa. Jak rzucić palenie dla siebie i dla klimatu?

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2022 20:00
- Według statystyk co czwarty mężczyzna i co piąta kobieta w Polsce palą tytoń - mówi Irena Przepiórka z Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym. - Aż 80 tysięcy Polaków co roku umiera z powodu chorób odtytoniowych. Dane są porażające, a można tego uniknąć.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Gorynvd/Shutterstock.com

31 maja obchodzimy Dzień bez Papierosa. To, że używanie papierosów i wspieranie przemysłu tytoniowego nie służy nam i Ziemi, wiemy nie od dziś. Statystyki są bezlitosne, a Światowa Organizacja Zdrowia jakiś czas temu ogłosiła pandemię palenia i opublikowała czarne prognozy.


Każdy papieros jest szkodliwy


Jest wiele powodów, żeby nie zaczynać palić, a jeśli już ktoś zaczął, to zachęcać do tego, żeby jak najszybciej przestał - tłumaczy gość Czwórki. - Tytoń powoduje bowiem wiele chorób. Przede wszystkim raka płuc. Wśród osób, które chorują na tę chorobę, 90 procent to osoby, które paliły lub palą tytoń. 

Jednak choroby odtytoniowe to nie tylko rak płuc. Jak mówi specjalistka, rodzajów nowotworów jest wiele. Palacze muszą się także liczyć z chorobami układu oddechowego, układu krążenia, rozedmą płuc, chorobami płuc czy nawracającymi infekcjami układu oddechowego. Lista jest długa, bo palenie może powodować także zawał serca, udary i choroby, które prowadzą do kalectwa.

- Warto sobie uświadomić, z czym wiąże się palenie. Sięgając po pierwszego albo kolejnego papierosa w moim życiu, zwiększam ryzyko zachorowania na te wszystkie choroby - tłumaczy Irena Przepiórka. - Sporadyczne palenie również niesie za sobą konsekwencje. Nie ma bezpiecznej ilości, jeśli chodzi o ilość wypalonych papierosów, bo nie znamy potencjału swojego organizmu.E-papierosy wcale nie "bezpieczniejsze"

W dymie papierosowym jest 70 substancji rakotwórczych, z których niektóre powodują zmiany genetyczne i prowadzą do rozpoczęcia lub przyśpieszenia procesu nowotworowego. Są teorie, że e-papierosy i podgrzewacze tytoniu mniej szkodzą. Rozmówczyni Roberta Grzędowskiego nie zgadza się z nimi i uważa, że nie powinno się sięgać po te produkty.

- Faktycznie e-papierosy były agresywnie promowane jako sposób na "bezpieczniejsze palenie". Tymczasem badania nie dają takiej odpowiedzi i te produkty nie są do końca bezpieczne. Nie są też dobrze przebadane - tłumaczy. - Wiem, że to, co powstaje w aerozolu przy podgrzewaniu e-papierosów i w dymie, który powstaje z tytoniu podgrzewanego, to substancje zarówno rakotwórcze, jak i takie, które działają szkodliwie na układ oddechowy i również na układ krążenia. Szkody zdrowotne także występują w tych przypadkach, a użytkownicy są narażeni na konsekwencje stosowania nowych produktów tytoniowych.


Źr. YouTube/Ministerstwo Zdrowia/Palący problem

Do tego dochodzi aspekt ekologiczny - podgrzewacze do tytoniu i e-papierosy to produkty, które w większości są jednorazowego użytku. Generują więc tony odpadów i stanowią poważne źródło zanieczyszczeń. - Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że setki tysięcy hektarów ziemi niszczonych jest rocznie pod uprawę tytoniu - wylicza gość audycji. - Do produkcji zużywane są miliony litrów wody. Rocznie do gleby trafiają miliony niedopałków, które nie są biodegradowalne. Wszystko to sprzyja niestety degradacji środowiska.


Posłuchaj
11:54 CZWORKA- czat CZWORKI - papierosy 31.05.2022.mp3 W Dniu bez Papierosa rozmawiamy z Ireną Przepiórką z Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym (Czat Czwórki/Czwórka)

W rzuceniu palenia może pomóc Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym. Pod numerem 801 108 108 można porozmawiać z terapeutami. - Mówimy, jak sensownie przygotować się do rzucenia palenia. Omawiamy problemy i trudności, które pojawiały się przy poprzednich próbach rzucenia palenia - tłumaczy specjalistka. - Działamy na wielu poziomach. Można uzyskać także informację, jakie środki farmakologiczne pomagają rzucić palenie. Co więc kupić, jak się wspomóc, żeby rzucenie palenia było łatwiejsze i żeby potem ta abstynencja była utrzymana. Pomocy można również szukać na stronach internetowych: jakrzucicpalenie.pl, planujedlugiezycie.pl. 12sposobownazdrowie.pl.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Robert Grzędowski

Data emisji: 31.05.2022

Godzina emisji: 15.20

aw

Czytaj także

Nie palę, bo nie chcę. Jak skutecznie wydobyć się z nałogu?

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2021 17:00
Najlepiej byłoby nie zaczynać, ale skoro się nie udało, to trzeba naprawić błędy młodości. I nie czekajmy z tą decyzją do 1 stycznia, tylko niech to będzie właśnie teraz. 18 listopada obchodzimy Światowy Dzień Rzucania Palenia. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czas zwątpienia - jak nie tracić wiary w sens?

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2022 20:40
Okres pandemii oraz dramat wojny na Ukrainie sprawia, że niektórzy tracą wiarę w sens planowania przyszłości. - Dużą rolę w radzeniu sobie z takiego rodzaju stanem i emocjami jest pozytywna relacja z innymi ludźmi - mówi w Czwórce Maciej Jonek, psycholog z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej. - Taka która pozwala nam pomagać innym ludziom oraz przyjmować pomoc w sposób, który jest niezobowiązujący i rozwijający.
rozwiń zwiń