Nagrody Mediów Publicznych 2023. Poznaliśmy nominowanych

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2023 12:24
Poznaliśmy nazwiska nominowanych do Nagród Mediów Publicznych 2023. Kapituły powołane przez Polskie Radio, Telewizję Polską, Polską Agencję Prasową oraz Audytorium 17 będą przyznawać nagrody w czterech kategoriach: Muzyka, Obraz, Słowo i Idea. Polskie Radio nominowało w kategorii Muzyka. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Rada Mediów Narodowych.
Znamy nominowanych do Nagród Mediów Publicznych 2023. Prezes Polskiej Agencji Prasowej Wojciech Surmacz i prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska na konferencji prasowej w Centrum Prasowym PAP w Warszawie.
Znamy nominowanych do Nagród Mediów Publicznych 2023. Prezes Polskiej Agencji Prasowej Wojciech Surmacz i prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska na konferencji prasowej w Centrum Prasowym PAP w Warszawie. Foto: PAP/Szymon Pulcyn

We wtorek, 7 listopada podczas konferencji prasowej, która odbyła się w siedzibie Polskiej Agencji Prasowej zostały ogłoszone nazwiska nominowanych do Nagród Mediów Publicznych 2023. Kapituły powołane przez Polskie Radio, Telewizję Polską, Polską Agencję Prasową oraz Audytorium 17 będą przyznawać nagrody w czterech kategoriach: Muzyka, Obraz, Słowo i Idea. 

Podczas tegorocznej edycji niezależne kapituły składające się z ekspertów i autorytetów w danej dziedzinie dokonały wyboru nominowanych w poszczególnych kategoriach: Muzyka, Obraz, Słowo i Idea. Nagroda w kategorii "Muzyka", w której nominacje przyznaje Kapituła Polskiego Radia została ustanowiona w celu wspierania i popularyzacji polskiej twórczości muzycznej, propagowania kultury muzycznej i działalności artystycznej budującej polską świadomość i wspólnotę. Osoby znajdujące się w gronie nominowanych to twórcy, których działalność artystyczna przyczyniła się do rozwoju kultury narodowej.

Do Nagrody Mediów Publicznych 2023 w kategorii "Muzyka" nominowano:

Marię Pomianowską – profesor doktor habilitowaną sztuki, instrumentalistkę, wokalistkę i pedagog. Kompozytorkę grającą na sarangi, suce biłgorajskiej, wiolonczeli. Założycielkę licznych zespołów muzycznych m.in. Raga Sangit czy Zespołu Polskiego. Z powodzeniem promującą polską muzykę za granicą, tworząc różnorodne, międzykulturowe projekty, jak choćby "Poland-Pakistan. Sound from two continents". Współpracowała z takimi sławami, jak Yo Yo Ma czy Branford Marsalis.

Piotra Barona – saksofonistę jazzowego, kompozytora, pedagoga. Wielokrotnie wyróżnianego na festiwalach jazzowych i umieszczanego na czołowych miejscach w licznych plebiscytach. Nagrał ponad 100 płyt z plejadą gwiazd polskiego, ale i zagranicznego jazzu m. in. z Artem Farmerem czy Eddie Hendersonem. Wielokrotnie nominowanego do nagrody muzycznej Fryderyk. Odznaczony brązowym medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Marka Piekarczyka – wokalistę, autora tekstów, osobowość telewizyjną. Od 1981 roku jest wokalistą legendarnej grupy TSA, pierwszego polskiego zespołu heavy metalowego, który był mocnym głosem kontrkultury lat 80-tych. Współpracował także z Teatrem Muzycznym w Gdyni, gdzie wcielał się w rolę Jezusa w musicalu Jesus Christ Superstar. Nagrał płytę "Źródło" składając muzyczny hołd twórcom polskiego rock and rolla.

Tegoroczny laureat Nagrody Mediów Publicznych 2023 w kategorii "Muzyka" zostanie wybrany przez Kapitułę w składzie: Marta Zalewska, Piotr Cugowski, Piotr Kostrzewa, Halina Młynkowa oraz Marcin Pospieszalski.

Nazwiska laureatów Nagród Mediów Publicznych 2023 w kategoriach Muzyka, Obraz, Słowo oraz Idea poznamy podczas uroczystej gali, która odbędzie się 12 listopada w siedzibie Telewizji Polskiej.
Zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymają statuetkę oraz nagrodę pieniężną o wartości 100 tys. zł.


Gala Nagród Mediów Publicznych 2023 odbędzie się 12 listopada. Transmisja w TVP 1 o godz. 21.10. 

PR/pj

Czytaj także

Nagrody Mediów Publicznych 2023. Nominowani w kategorii: Obraz, Słowo, Idea, Muzyka

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2023 10:45
Poznaliśmy kapituły i nominowanych do Nagrody Mediów Publicznych. Jest to idea prowadzona przez Telewizję Polską we współpracy m.in. z Polskim Radiem i Polską Agencją Prasową. Celem jest promowanie myśli budującej polską świadomość, w każdej możliwej formie. Podczas gali, która odbędzie się 12 listopada, zostaną docenione osoby, które w sposób szczególny przysłużyły się polskiej kulturze. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krzysztof Czabański: nikt tak nie popularyzuje kultury, nikt tak nie wspomaga twórców w Polsce, jak media publiczne

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2023 11:29
- Kandydatury pokazują, czym są media publiczne. To jest największa instytucja kultury w Polsce - powiedział we wtorek przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański podczas ogłaszania nominacji do Nagród Mediów Publicznych 2023.
rozwiń zwiń