Nagrody Mediów Publicznych 2022. Leszek Długosz: warto być Polakiem

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2022 11:42
- Mamy niezwykłą historię, niezwykłą dzielność, poświęcenie. Mamy również świetny dorobek w obrębie kultury, znakomite postaci, które nas legitymizują, które świadczą o nas. Nie mamy powodu, jak niestety się to obserwuje, stać w kątku, czuć się gorszym i usprawiedliwiać się, że jesteśmy z tego obrzeża, czyli z Polski - mówił w "Poranku Dwójki" Leszek Długosz, laureat tegorocznej Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Idea.
Leszek Długosz podczas swojego jubileuszu 80-lecia w Teatrze Polskim w Warszawie, 22 czerwca 2021 r.
Leszek Długosz podczas swojego jubileuszu 80-lecia w Teatrze Polskim w Warszawie, 22 czerwca 2021 r.Foto: Wojciech Olkuśnik/PAP

O wrażliwości i wartościach

Leszek Długosz jest poetą, pieśniarzem, kompozytorem, felietonistą, autorem setek piosenek i wierszy oraz współtwórcą legendy krakowskiego kabaretu Piwnica pod Baranami. Piotr Skrzynecki mówił o nim "pieśniarz romantyczny".

Podczas uroczystej gali Nagród Mediów Publicznych, która odbyła się 5 grudnia br. w Warszawie, gość Dwójki otrzymał wyróżnienie w kategorii Idea. W nagraniu, które zostało wyemitowane podczas uroczystości, Leszek Długosz podkreślał, że warto być Polakiem.

- Wydaje mi się, że ta nagroda dotyczy pewnej postawy i pewnego programu, jaki niesie dana twórczość, w moim przypadku rozłożona między słowem a muzyką. Tak się złożyło, tak zostałem widać wyposażony, że pewna postawa, pewne wartości były dla mnie ważne, niepodważalne. Te wartości to szacunek dla dorobku pokoleń, czyli dla tradycji, i wrażliwość na cenę, wartość tego, co mamy dzięki poprzednim pokoleniom - rozwinął tamtą myśl twórca.

Honor za honorem

Grudzień przyniósł Leszkowi Długoszowi jeszcze jedną nagrodę. W miniony poniedziałek (12.12) otrzymał on doroczną Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za całokształt twórczości.

- Cóż, nie ukrywam, że się cieszę, aczkolwiek mam mieszane uczucia. Obawiam się, że jak się tak sypią nagrody, to znaczy, że coś jest z człowiekiem nie w porządku. Albo się kończy, albo coś wiedzą - żartował bohater rozmowy.


Posłuchaj
14:42 Poranek Dwójki długosz 15.12.2022.mp3 Rozmowa z Leszkiem Długoszem, poetą, pieśniarzem, kompozytorem i felietonistą, laureatem tegorocznych Nagród Mediów Publicznych (Poranek Dwójki) 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Leszek Długosz (poeta, pieśniarz, kompozytor, felietonistą)

Data emisji: 15.12.2022

Godzina emisji: 8.10

pg/kor

Czytaj także

Ludwik Jerzy Kern: podglądam wady Polaków

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2023 05:40
– Ludzie lubią, jak się ich demaskuje. Oczywiście jeśli się ich demaskuje jako zbiorowość, a nie wskaże palcem na kogoś i powie: to pan zrobił! – mówił Ludwik Jerzy Kern w Polskim Radiu w 1992 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hrotswitha z Gandersheim - pierwsza niemiecka poetka

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2022 09:00
Hrotswitha z Gandersheim żyła w X wieku, pochodziła prawdopodobnie z saksońskiej szlachty. Jest uważana za pierwszą poetkę niemiecką. Była zakonnicą w klasztorze benedyktynek w Gandersheim pod Brunszwikiem. Gościem Dwójki była dr Aleksandra Araszkiewicz, autorka książki poświęconej średniowiecznej pisarce.
rozwiń zwiń