Otwierają siłownie. Gdzie mój trener?

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2021 20:30
29 maja zaplanowano otwarcie klubów fitness i siłowni. Okazuje się, że po tak długim czasie zamknięcia branża straciła pracowników.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: fiphoto/ Shutterstock

oddychanie kobieta sport las natura radość mgła 1200.jpg
Lidia Zamyłko: zamknij oczy i oddychaj prawidłowo

Trwają intensywne poszukiwania instruktorów fitness. Jakie kursy należy ukończyć, jakie posiadać umiejętności, aby zostać trenerem? Czy to dobry pomysł na wakacyjną pracę i połączenie przyjemnego z pożytecznym?


Posłuchaj
17:31 CZwórka/4 Biego - szkolenie instruktorów fitness 21.05.2021.mp3 Szkoleniowiec Patryk Tomaszewski opowiada o kursach na instruktorów fitness (4 Bieg/Czwórka)

 - Każda osoba może spróbować sił jako instruktor fitness. Przede wszystkim trzeba być osobą sprawną fizycznie lub przynajmniej chcieć taką zostać, ponieważ ta praca wiąże się z dużym wysiłkiem energetycznym - mówi Patryk Tomaszewski, szkoleniowiec instruktorów fitness z Akademii Zdrofit. - Cały czas pracujemy z grupami i pracujemy dużo, a żeby to się przekładało na finanse, musimy być w tym zawodzie na 100 procent.

Jak podkreśla gość audycji, jest to praca dla osób, które lubią się zmęczyć, które lubią ludzi i lubią się rozwijać. Trzeba obserwować rynek i być w branży, otwierać się na nowości i cały czas się dokształcać. Po kursie podstawowym wiele osób zaczyna się specjalizować w poszczególnych dziedzinach. - Na pewno będą osoby, które zajmą się zajęciami siłowymi, takie, którym spodobają się zajęcia choreograficzne, też takie, które skupią się na treningu leczniczym - opowiada szkoleniowiec. - Taki trening traktujemy jako profilaktykę dla naszego kręgosłupa i myślę, że dzisiaj takie zajęcia mogą cieszyć się dużym powodzeniem.


shutterstock_bałtyk woda ratownik plaża 1200.jpg
Lato nad wodą, ale bez wakacji. O pracy ratownika wodnego

Posłuchaj także:

Ważnym elementem szkolenia jest nauka, jak zarządzać grupą i jak się z nią komunikować. - Tak naprawdę jesteśmy trochę psychologiem, trochę animatorem, trochę osobą, która trzyma wszystkich razem - tłumaczy Patryk Tomaszewski. - Dopiero potem zajmujemy się treningiem i jego metodyką. Ludzie, przychodząc na salę, odczuwają energię trenera, chcą czuć się zaopiekowani, więc nie ma miejsca na fuszerkę, trzeba w tę pracę mocno się angażować.

Kurs instruktora fitnessu trwa około 10 weekendów. Jak zaznacza gość Czwórki, ten okres trzeba traktować jako drogowskaz i rozpoczęcie przygody z fitnessem. - Na pewno przez ten czas nie wyczerpiemy tematu w całości. Bez względu ile trwa kurs, jeszcze długa droga nas czeka po nim - tłumaczy. - Moduły są poukładane w zależności od szkoły, ale musi pojawić się element związany z aerobikiem, ze wzmacnianiem, z zajęciami typu "zdrowy kręgosłup", stretching, strefa "body and mind", również psychologia sportu, zarządzanie grupą. I na sam koniec jest moduł łączący całą wiedzę w dobrze przygotowaną jednostkę lekcyjną. Zanim jednak rozpoczniemy kurs, warto pochodzić na różnorodne zajęcia, do różnych trenerów, żeby wiedzieć, z czym mamy do czynienia.


***

Tytuł audycji: 4 bieg

Prowadzi: Piotr Galus

Goście: Patryk Tomaszewski (szkoleniowiec instruktorów fitness, Akademia Zdrofit)

Data emisji: 21.05.2021

Godzina emisji: 16.08

aw/pj

Czytaj także

Pilates. Zrób sobie balet w domu

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2020 12:00
- Pilates nie tylko działa na nasze ciało, ale także uczy właściwego oddechu, który potrafi "wyciszyć" niepokój. Można go ćwiczyć w domu, więc doskonałe nadaje się na czas kwarantanny - przekonuje intruktorka Anna Podsiedlik-Ciebiera. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trening online - jak ćwiczyć w czasach pandemii

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2020 22:54
Kluby fitness, siłownie i baseny zostały w Polsce zamknięte z powodu pandemii koronawirusa. Sprawdzamy jak mimo wszystko nie stracić formy i zadbać o kondycję.   
rozwiń zwiń