Litwini zmieniają walutę na euro

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2014 14:00
Po wielkim kryzysie strefy euro, zapoczątkowanym tąpnięciem w Grecji, przyszłość wspólnej waluty stanęła na moment pod znakiem zapytania. Nadchodzi odwilż?
Audio
  • Litwa wejdzie do strefy euro o północy w Sylwestra (Czwórka/Europejski Lunch)
Litwini zmieniają walutę na euro
Foto: Glow Images/East News

Z tego założenia wyszli najwyraźniej Litwini. Od 1 stycznia 2015 roku nasi sąsiedzi będą się posługiwać właśnie euro. - Małe kraje z niewielkimi gospodarkami łatwiej podejmują decyzję o dołączeniu do tej strefy. Już wcześniej zrobili to sąsiedzi Litwy, czyli Łotwa i Estonia, więc ten krok jest w pełni zrozumiały - przekonywał Tomasz Jaroszek, ekspert w dziedzinie ekonomii.
Na Litwę panują umiarkowanie optymistyczne nastroje związane z tą zmianą. Nie brakuje wiary w to, że gospodarka zyska na sile, powstaną nowe miejsca pracy i mniej ludzi w wieku ok. 25-30 lat będzie zmuszonych wyjeżdżać za chlebem do innych krajów Unii Europejskiej.
***
Tytuł audycji: Europejski Lunch
Prowadzili: Katarzyna Kornet, Michał Strzałkowski
Gość: Tomasz Jaroszek, dziennikarz ekonomiczny
Data emisji: 08.12.2014
Godzina emisji: 13.00
ac/kd

Czytaj także

Szkocja niepewna swojej przyszłości

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2014 08:00
18 września w Szkocji odbędzie się referendum, które zdecyduje o przyszłości tego kraju. Dowiemy się, czy Szkocja pozostanie częścią Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, czy też stanie się autonomicznym państwem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Instytucje UE czekają na Polaków

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2014 11:20
Praca w instytucjach Unii Europejskiej to szansa na ciekawą karierę za granicą, stabilne zarobki i bardzo mocny wpis w CV. - Trudno znaleźć minusy stażu, czy tym bardziej etatu w Brukseli. Przekonuję o tym Polaków już drugi rok - powiedziała w Czwórce Agnieszka Zakrzewska, Ambasadorka Karier UE.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zjawisko reemigracji Polaków nasila się

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2014 16:00
Zamiast powrotów do ojczyzny i osiedlania się u nas na stałe, po okresie pracy za granicą Polacy coraz częściej decydują się na reemigrację. Wpływ na to mają zarówno czynniki ekonomiczne, jak i społeczne.
rozwiń zwiń