Zjawisko reemigracji Polaków nasila się

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2014 16:00
Zamiast powrotów do ojczyzny i osiedlania się u nas na stałe, po okresie pracy za granicą Polacy coraz częściej decydują się na reemigrację. Wpływ na to mają zarówno czynniki ekonomiczne, jak i społeczne.
Audio
  • Zjawisko reemigracji nasila się z roku na rok (Czwórka/Europejski Lunch)
Zjawisko reemigracji Polaków nasila się
Foto: Glow Images/East News

Wydawało się, że wskutek kryzysu ekonomicznego, który dotknął m.in. Wielką Brytanię kilka lat temu, część Polaków zdecyduje się wrócić do ojczyzny na stałe. - Liczne grono osób rzeczywiście miało taki zamiar. Przyjechali, ale rozczarowani sytuacją na miejscu, ponownie wyjechali na Wyspy. W ich przypadku mówimy o reemigracji - wyjaśniła w "Europejskim Lunchu" Karolina Grot z Instytutu Spraw Publicznych.
Podstawowymi czynnikami wpływającymi na tę tendencję, są oczywiście kwestie związane z rynkiem pracy i sytuacją finansową. Zdaniem specjalistki istotny jest również fakt, że wiele osób nie godzi się z taką ingerencją Kościoła w życie obywateli, jaka ma miejsce w Polsce. Aspekt światopoglądowy odgrywa coraz częściej dużą rolę przy decyzji o wyjeździe z kraju.
Czy polskie instytucje mają jakiś pomysł na powstrzymanie tej negatywnej tendencji i jakie są perspektywy zjawiska reemigracji na najbliższe lata - dowiesz się słuchając audycji.
***
Tytuł audycji: Europejski Lunch
Prowadzili: Katarzyna Kornet, Michał Strzałkowski
Gość: Karolina Grot (Instytut Spraw Publicznych)
Data emisji: 10.11.2014
Godzina emisji: 13.00
ac/asz

Czytaj także

Cameron zapowiada dalsze ograniczenia dla imigrantów m.in. z Polski

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2014 14:40
Brytyjski premier znowu chce zaostrzać zasady przyznawania zasiłków. I zabiera się między innymi za świadczenia dla przybyszów z Unii. Premier ogłosił, że Polak, Rumun czy Grek, którzy przyjadą na Wyspy i nie znajdą pracy, stracą świadczenia szybciej niż dotychczas. Chodzi tu o zasiłek dla bezrobotnych, ale też dodatek na dziecko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy na emigracji. "Jeśli ktoś naprawdę chce, da sobie radę"

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2014 08:00
Nie wszyscy Polacy, którzy opuścili kraj, by zarabiać zagranicą, pracują "na zmywakach". Wielu przekonuje, że wystarczy dobre wykształcenie i odrobina samozaparcia, by udało się spełnić marzenia o karierze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak wygląda życie uchodźców w Europie?

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2014 14:00
Codziennie do Europy próbują przedostać się - w poszukiwaniu lepszego życia - emigranci m.in. z Afryki. Czy Polska powinna szerzej otworzyć dla nich granice? - tłumaczy Rafał Kostrzyński z UNHCR.
rozwiń zwiń