X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kraków, Warszawa, czy Radom? Najbardziej przyjazne miasta w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2014 09:00
Na pytanie "gdzie w Polsce żyje się najlepiej?", zdaniem Marcina Juchniewicza, psychologa i podróżnika, można odpowiedzieć tylko w jeden sposób: wszędzie. - Bo miasta tworzą nie urzędnicy, a ludzie, którzy w nim mieszkają - mówi gość Filipa Chajzera.
Audio
  • Jakie stereotypy wiążą się z niektórymi miastami w Polsce i czy są one prawdziwe? - rozmowa z Marcinem Juchniewiczem i Martyną Płokitą (Czwórka/Piątek, piąteczek, piątunio)
  • Co ciekawego zobaczyć można w Zielonej Górze? (Czwórka/Piątek, piąteczek, piątunio)
  • "Katowice to nie tylko Spodek". Za co jeszcze mieszkańcy kochają to miasto? (Czwórka/Piątek, piąteczek, piątunio)
  • Warszawa niestereotypowo. "Słoiki" kontra rdzenni mieszkańcy stolicy (Czwórka/Piątek, piąteczek, piątunio)
Najbardziej przyjazne miasta w Polsce? Wszystko zależy od mieszkańców
Najbardziej przyjazne miasta w Polsce? Wszystko zależy od mieszkańców Foto: Glow Images/East News

Zdaniem gościa Czwórki to od mieszkańców miast, a nie od urzędników, czy architektów zależy, jak ich miasto będzie postrzegane nie tylko w Polsce, ale także na arenie międzynarodowej. - Podróżując, każdego dnia widzę, że to z ludźmi tworzy się odpowiedni klimat - uzasadnia Juchniewicz. - Jako obywatel świata w każdym miejscu czuję się jak w domu, ale tak właśnie dzieje się dzięki relacjom międzyludzkim, przyjaźniom, które nawiązuję.

Tymczasem są w naszym kraju miasta, cieszące się niezmiennie od wielu lat jedną opinią, której nic nie jest w stanie zmienić. Słuchacze Czwórki przyznają, że "cała Polska nie lubi Warszawy" i dodają, że to właśnie o ludzi, a nie o miasto, chodzi. - Z jednej strony mówi się, że warto tu przyjechać, bo to miasto tętni życiem, że tu spełniają się marzenia. Tymczasem odnoszę wrażenie, że tak wiele osób chce tu być kimś, że w pewnym momencie każda z nich przestaje być kimkolwiek - tłumaczy psycholog.

Niektórzy w sondzie, przygotowanej przez reportera Michała Kłobudzkiego wymienają także Poznań, Sosnowiec, Łódź. - Spotykam się często z opinią, że choć Kraków jest pięknym miastem, jest także bardzo "zamknięty", nieprzyjazny przyjezdnym - mówi jeden z słuchaczy.

Czytaj także: W polskich miastach są wspaniałe nurkowiska <<<

Słynny w całym kraju jest również Radom, na którym suchej nitki nie zostawiają m.in. internauci, a którego mieszkańcy zmagać się muszą każdego dnia z krzywdzącymi stereotypami. - To ludzie spoza Radomia psują to miasto. Nie można się tak nabijać, bo przecież każda miejscowość ma ludzi, którzy psują jej opinię - przekonuje Martyna Płokita, radomianka, która podkreśla, że na co dzień jest bardzo dumna ze swojego miasta.

Dlaczego Polacy postrzegają Kielce przez pryzmat twórczości Liroya i czemu warto zachokachać się w Zielonej Górze. Zapraszamy do wysłuchania nagrania całej rozmowy z gośćmi Czwórki z audycji "Piątek, piąteczek, piątunio".

(kd/ag)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ekologiczny spływ Wisłą: 861 km na "butelkowej" tratwie

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2012 10:39
Chcą dopłynąć z Krakowa aż do Bałtyku. Płyną tratwą, wykonaną z butelek typu PET. Gdy uda im się osiągnąć cel, butelki poddane zostaną recyklingowi. Grupa odważnych maturzystów chce pokazać, że ekologiczne naprawianie świata warto zacząć od siebie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pies w wielkim mieście – problem goni problem?

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2013 16:43
Wielu mieszkańców miast kibicuje zimie. Nie dlatego, że lubią zimno, ale dlatego, że gdy jest śnieg, można chodzić po chodnikach bez ryzyka, że "wdepnie się…". - Pies jest w Polsce zjawiskiem społecznym, jest niemal w co drugim domu, trzeba zmienić świadomość ludzi, by zaczęli sprzątać - mówi Jan Borzymowski, sędzia kynologiczny w Czwórce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warszawa - fajna, brzydka, unikalna, specyficzna

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2013 15:25
- Od zawsze znam ładne miejsca w Warszawie. Bo Warszawa jest jak piękna kobieta, niestety szczerbata - mówi w Czwórce Mateusz Wójcicki autor bloga i projektu "Człowiek, który zobaczył całą Warszawę".
rozwiń zwiń