Ekologiczny spływ Wisłą: 861 km na "butelkowej" tratwie

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2012 10:39
Chcą dopłynąć z Krakowa aż do Bałtyku. Płyną tratwą, wykonaną z butelek typu PET. Gdy uda im się osiągnąć cel, butelki poddane zostaną recyklingowi. Grupa odważnych maturzystów chce pokazać, że ekologiczne naprawianie świata warto zacząć od siebie.
Audio

- Chcemy udowodnić, że my, młodzież, powinniśmy wziąć sprawy w swoje ręce i zabrać się za otaczające nas środowisko – opowiada Zuzanna Łukasik. – Nie jest problemem wyjechać na drugi koniec świata i tam zmieniać ludzi. Moim zdaniem najtrudniejsze jest zmienianie swojego najbliższego otoczenia, środowiska, ludzi, którzy nas wychowali i mięli na nas największy wpływ.

Projekt Baltica jest inicjatywą tegorocznych maturzystów. Chodzi o to, by przywrócić Wiśle jej dawny blask, a przy okazji promować recycling. Zuzanna Łukasik więc wraz z Bartoszem Jezierskim i resztą załogi płynęli Wisłą w dół rzeki… na tratwie, skonstruowanej z butelek.

– Kąpaliśmy się w rzece aż do Puław, a potem zaczęła ona wyglądać i pachnieć tak, że przez trzy dni podróży, aż do Warszawy, baliśmy się zanurzyć w niej choćby stopy – opowiada Bartek Jezierski. – Najpiękniejsze są jednak dziewicze wyspy na Wiśle. To małe wysepki, które zdarzają się na całej długości rzeki, nie ma na nich nic poza piaskiem i kilkoma drzewami. Im bliżej Warszawy, tym więcej na nich śmieci.

Między śmieciami, które załoga tratwy zaczęła zbierać, znaleźć można było m.in. jajka rybitw i mew. Dowiedz się więcej o tej fascynującej wyprawie, słuchając całego rozmowy z Zuzanną Łukasik i Bartoszem Jezierskim w "Poranku". Zobacz także zdjęcia z rejsu, oglądając wideo ze studia.

(kd)

Czytaj także

Będą ekstremalne zmiany w klimacie?

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2012 08:50
Anomalie cieplne, jakich doświadczamy tej zimy zaskakują florę i faunę. Wyjątkowo wysokie temperatury, silne wichury i burze mamy także w Polsce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Załaduj do pełna, czyli jak się jeździ samochodem na prąd

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2012 12:30
Nie wydaje dźwięku, nie zanieczyszcza powietrza, ma tanie zasilanie i można go doładować we własnym garażu. Czy samochód elektryczny stanie się przebojem polskich dróg?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na ile bycie "eko" ma sens?

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2012 08:00
"Nie kibicuj niszczeniu lasów!" – to nowa kampania społeczna Polskiej Zielonej Sieci i temat rozmowy o ekologii w audycji "Na cztery ręce".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Minielektrownie pojawią się w naszych ogródkach?

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2012 17:57
Każdy z nas będzie mógł bez problemu zainstalować sobie "przydomową elektrownię" i korzystać z niej bez zbędnych formalności. Do tego mamy dostać dofinansowanie od państwa – to nowy projekt ustawy Ministerstwa Gospodarki.
rozwiń zwiń