Jarosław Kret: chciałem być jak David Attenborough

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2014 20:00
Prywatnie Kret jest pasjonatem podróżowania. Z wykształcenia egiptolog, studiował też archeologię śródziemnomorską oraz afrykanistykę i kulturoznawstwo. Gdy pojechał na stypendium do Egiptu wiedział już, że przez całe życie chce zwiedzać i poznawać świat.
Audio
  • Jak wygląda jego dzień? Co robi w wolnych chwilach? - rozmowa z Jarosławem Kretem (Czwórka./Absolutnie niepoważni)
Jarosław Kret w studiu Czwórki
Jarosław Kret w studiu CzwórkiFoto: Aleksandra Górska / Polskie Radio

- Wszystko dlatego, że wciąż ciągnie mnie w stronę słońca - mówi Kret. - Już podczas studiów egiptologicznych pojechałem do tego kraju na roczne stypendium. Wówczas coś mnie "strzeliło” i postanowiłem zostać dziennikarzem, podróżującym po świecie. Chciałem być jak David Attenborough, a potem, jak Ryszard Kapuściński.

Czytaj także Jarosław Kret: Chcę przełamać stereotypy dotyczące Egiptu <<<

Na spełnienie tych marzeń zabrakło jednak pieniędzy, więc zanim Kret został podróżnikiem, prowadził, w latach 90. ubiegłego stulecia, autorski program telewizyjny. O podróżach właśnie. Był współzałożycielem polskiej redakcji National Geographic, a potem przez kilka lat pracował w Indiach. Niewielu wie, że Jarosław Kret ma doświadczenia… wokalne. Śpiewał m.in. z grupą Elektryczne Gitary piosenkę "Ciągle pada". - Tekst tej piosenki brzmi jak jeden wielki szum deszczu. Wykonując ją zrozumiałem, że ja nie nadaję się do śpiewania i będę pracował w telewizji - wspominał ze śmiechem gość Czwórki.

Dziś Kret znany jest Polakom m.in. z telewizyjnego ekranu jako "Pan pogodynek". Ludzie na ulicy wciąż zaczepiają go, pytają o prognozę, albo proszą, by było cieplej, czy bardziej słonecznie. - Mam tak bez przerwy. Każdy chce pogadać - żartuje Kret w Czwórce. Dla niego jednak najważniejsze jest, by rzetelnie opowiedzieć o pogodzie. Nie rywalizuje z innymi "pogodynkami", a to, że prognozy przedstawiać powinny wyłącznie piękne kobiety nazywa "mitem społecznym". - Należę do kilku międzynarodowych stowarzyszeń prezenterów pogody i znam ludzi, którzy o niej informują. W wielu mediach prognozami zajmują się po prostu meteorolodzy, synoptycy.

Jak prognozuje się pogodę? Z jakim wyprzedzeniem można przepowiedzieć temperatury powietrza? Zapraszamy do wysłuchania nagrania całej rozmowy z audycji "Absolutnie niepoważni".

(kd, ac)

Czytaj także

Meksyk: starożytna kultura Majów i święta Coca-Cola

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2013 13:00
Coca-Cola, uznawana za święty napój, kościół chrześcijansko-indiański, Jan Chrzciciel na mule i piwo z limonką - kultura Meksyku pełna jest niespodzianek i ciekawostek, o którym Europejczykom nawet się nie śniło.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tomasz Kammel: uśmiech jest najlepszym lekarstwem

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2014 16:22
Jeden z ulubieńców telewidzów w całej Polsce, którego wielka kariera rozpoczęła się w drugiej połowie lat 90. za sprawą programu "Randka w ciemno". Zawsze uśmiechnięty, zaraża innych swoim pozytywnym podejściem do życia. Tomasz Kammel był gościem Czwórki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Amerykańskie parki narodowe - piękno przekraczające wyobraźnię

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2014 18:30
Słysząc "amerykańskie parki narodowe" mamy przed oczami niesamowite widoki, ogromne przestrzenie i dziką przyrodę. Najsłynniejszy to Yellowstone. - Warto zobaczyć wszystkie z nich, bo każdy ma w sobie coś absolutnie fascynującego i przyciągającego - przekonywała podróżniczka Marta Cwalina-Śliwińska.
rozwiń zwiń