Daria Ładocha: gotuj szybko, smacznie, no i zdrowo

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2016 10:44
To hasło, które przyświeca autorce książki "Kuchnia dla zajętych kobiet i mężczyzn". W Czwórce Daria Ładocha zdradziła dlaczego samodzielnie przygotowane posiłki mają mnóstwo zalet i jakich produktów używa.
Audio
  • Zdradzamy tajniki przygotowywania smacznych i zdrowych posiłków w kilka minut (Dzień Kobiet/Czwórka)
Autorka książki Kuchnia dla zajętych kobiet i mężczyzn, Daria Ładocha z córką Laurą, a także Ula Kaczyńska i Karina Terzoni w Czwórkowym studiu
Autorka książki "Kuchnia dla zajętych kobiet i mężczyzn", Daria Ładocha z córką Laurą, a także Ula Kaczyńska i Karina Terzoni w Czwórkowym studiu Foto: Czwórka

- W kuchni staram się wykorzystywać przede wszystkim świeże produkty, dlatego w mojej lodówce często "widać światło". Jestem fanką odwiedzania ulubionych sklepów - warzywniaka czy rybnego. Zawsze mam jednak pod ręką moje kuchenne SOS - kaszę, ryż, sos sojowy oraz świeże warzywa i owoce - mówiła.

Daria Ładocha - mama, kucharka z dyplomem i kulinarny coach - przekonywała, że samodzielne gotowanie jest przede wszystkim idealnym sposobem na zmierzenie się w kuchni z własnym smakiem. Nie wspominając także o korzyściach finansowych i zdrowotnych. - Jeśli gotujemy sami, to wiemy, co jemy - przekonywała.

Czym się różni gotowanie kobiet i mężczyzn? Dlaczego programy kulinarne mogą być frustrujące? No i dlaczego powinniśmy przestać liczyć kalorie? Tego dowiecie się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: "Dzień Kobiet"

Prowadzą: Karina Terzoni i Ula Kaczyńska

Gość: Daria Ładocha

Data emisji: 14.10.2016

Godzina emisji: 8.15

jsz/kul

    

Czytaj także

Monika Mrozowska i jej "Słodkie i zdrowe" przekąski na co dzień

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2015 11:03
- Dzieciństwo kojarzy mi się z kluskami leniwymi z Zakopanego. To był jednocześnie obiad i deser, a ja potrafiłam zjeść kilka porcji! - wspomina aktorka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Food Revolution Day. Smacznego i na zdrowie!

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2016 14:00
- Food Revolution Day to akcja, która pokazuje, że działania na rzecz promocji zdrowego żywienia może zrobić każdy z nas we własnym domu - mówi kucharz Grzegorz Łapanowski i dodaje, że wystarczy zacząć... gotować.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Doula. "Kobieta rodząca musi być królową"

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2016 14:40
- Dula to osoba, która matkuje matce najczęściej w okresie okołoporodowym i wspiera ją na poziomie psychicznym, fizycznym i emocjonalnym - tłumaczy Małgorzata Borecka Stowarzyszenie "Doula w Polsce".
rozwiń zwiń