Wewnętrzna jędza. Kim ona jest i jak ją ujarzmić?

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2017 11:30
- Jędza to jest nasza fałszywa wewnętrzna przyjaciółka, która nie wierzy w nasze zdolności i próbuje nas asekurować przed upadkiem - tłumaczyła w Czwórce Joanna Godecka, coach i terapeutka.
Audio
  • W Czwórce radzimy, jak nie dać się wewnętrznej jędzy (Dzień Kobiet/Czwórka)
Krytyczna, wredna, podła i bezczelna, manipulantka i sabotażystka - taka jest, siedząca w każdej kobiecie, wewnętrzna jędza. Pojawia się w formie uporczywego, krytycznego głosiku i nie sposób się jej pozbyć. Istnieje jednak szansa, by uśpić jej czujność
Krytyczna, wredna, podła i bezczelna, manipulantka i sabotażystka - taka jest, siedząca w każdej kobiecie, wewnętrzna jędza. Pojawia się w formie uporczywego, krytycznego głosiku i nie sposób się jej pozbyć. Istnieje jednak szansa, by uśpić jej czujność Foto: OlegMemo/Shutterstock.com

Ze specjalistką w "Dniu Kobiet" o wewnętrznej jędzy rozmawialiśmy przy okazji wydania nowej książki Christine Arylo i Amy Ahlers, "Rozpraw się z wewnętrzną jedzą", która w księgarniach ukaże się już 15 lutego. W książce autorki rozróżniają wiele jej rodzajów - mamy więc jędzę niszczycielkę osiągnięć, męczennicę, królową porównań, królową dramatu, a nawet cheerleaderkę... - To jest cały konglomerat. W różnych okolicznościach nawiedzają nas różne jędze - wyjaśniała Joanna Godecka. Jak je w sobie je uśpić?

Joanna Godecka Akcpetacja to przede wszystkim odmowa bycia własnym wrogiem

- Najlepszą metodą jest nabranie świadomości. Trzeba jędzę rozpoznać, zawrzeć z nią rodzaj paktu i powierzyć jej inne zadania - przekonywała zaproszona terapeutka. - Na przykład perfekcjonistkę możemy wydelegować do takich, które nam pomogą zdobywać wiedzę - dodała.

Wewnętrzną jedzę często można pomylić z tak zwanym głosem rozsądku i intuicją, a w Czwórce Joanna Godecka radziła, jak je od siebie odróżniać. Tłumaczyła także, co to jest prawdziwa akceptacja siebie i dlaczego nie warto podchodzić do siebie za ostro. A jak wewnętrzną jędzę mogą nazywać panowie? Tego dowiecie się z nagrania rozmowy z "Dnia Kobiet".

***

Tytuł audycji: "Dzień Kobiet"

Prowadzą: Aleksandra Jasińska i Karina Terzoni

Gość: Joanna Godecka (terapeutka i coach)

Data emisji: 3.02.2017

Godzina emisji: 8.20

jsz/mz

Czytaj także

Przytulanie - jest nam niezbędne do życia

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2017 15:06
Naukowcy udowodnili, że przytulanie jest nam niezbędne: redukuje stres i wyzwala mnóstwo hormonów, m.in. te, zwane hormonami szczęścia. - Im więcej przytulania każdego dnia, tym lepiej, daje nam ono bowiem wymierne korzyści nie tylko biologiczne, ale też psychologiczne - mówi psycholog Joanna Gutral.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W tłumie bezpieczniej... czy warto być jak inni?

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2017 11:30
To, że nie wszyscy jesteśmy tacy sami jest oczywistością. W pewnych sytuacjach jednak zachowujemy się tak, jakbyśmy byli. Dlaczego tak się dzieje i co tak naprawdę znaczy być sobą - w "Strefie Prywatnej" spytaliśmy o to studentkę psychologii Paulę Pyrcz.
rozwiń zwiń