Sztuka mówienia "nie" a "magia olewania"

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2017 11:05
- Często trudno nam sobie wyobrazić sytuację, w której komuś odmawiamy, a przełożenie tego w czyn dla niektórych może być męką. Automatycznie pojawia się w naszej głowie myśl: "nie będą mnie lubić" - tłumaczyła w "Dniu Kobiet" psycholożka Barbara Zych.  
Audio
  • Dlaczego warto nauczyć się odmawiać? (Dzień Kobiet/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: file404/Shutterstock.com

Barbara Zych W pracy trzeba sobie ustawiać granice. Im więcej na siebie weźmiemy, tym więcej nam dadzą

Przyczynkiem do rozmowy o skutecznym i uprzejmym mówieniu "nie" była książka "Magia olewania", której autorką jest Sarah Knight. - Sara Knight opisuje w niej m.in. autorską metodę "zero żalu". Składa się ona z dwóch etapów. Po pierwsze, powinniśmy sporządzić listę spraw i podjąć decyzję odnośnie tego, co chcemy, a czego nie chcemy olewać - opisywała Barbara Zych. - Drugim etapem jest stopniowe odpuszczanie sobie różnych rzeczy - tłumaczyła.

Które obszary należy zacząć "olewać" w pierwszej kolejności? - Na pierwszy odstrzał powinny iść te, na których najmniej nam zależy - przekonywała specjalistka. Według niej, metody proponowane przez Sarę Knight najtrudniej wprowadzić w relacjach z bliskimi, a łatwiej w pracy. Słuchając nagrania całej rozmowy, dowiecie się, dlaczego tak jest, oraz co zrobić, żeby nie wpaść w "wir olewania", a nauczyć się odmawiać w sposób miły, lecz asertywny.

Sprawdź też:
złość kobieta 1200.jpg
Wewnętrzna jędza. Kim ona jest i jak ją ujarzmić?

***

Tytuł audycji: Dzień Kobiet

Prowadzą: Karina Terzoni i Aleksandra Jasińska

Gość: Barbara Zych (psycholożka)

Data emisji: 31.03.2017

Godzina emisji: 7.19

jsz/jp

Czytaj także

Nowy podział ról? "Sprzątanie nie jest niemęskie"

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2016 15:29
- Umiejętność gotowania i prania to nie są rzeczy niemęskie. W mojej ocenie powinien to umieć każdy dorosły człowiek - mówiła Karolina Krauze, autorka bloga "Rozwiedziona".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Życie w rytmie hashtagów. Jak mu nie ulec?

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2016 10:30
Tym razem w "Dniu Kobiet" sprawdzamy, kiedy kreowanie wizerunku w sieci staje się niebezpieczne. A pytamy o to dr Annę Jupowicz-Ginalską, wykładowczynię public relations na Uniwersytecie Warszawskim oraz Agatę Daniluk, autorkę artykułu o pewnej młodej użytkowniczce mediów społecznościowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cyfrowi nomadzi. Życie bez adresu, ale z celem

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2017 13:57
Zamiast siedzieć w biurach - pracują na plażach, górskich stokach, w restauracjach, albo własnych sypialniach. Nie posiadają stałego adresu, ani etatu, za to mają wielki bagaż doświadczeń.
rozwiń zwiń