Życie w rytmie hashtagów. Jak mu nie ulec?

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2016 10:30
Tym razem w "Dniu Kobiet" sprawdzamy, kiedy kreowanie wizerunku w sieci staje się niebezpieczne. A pytamy o to dr Annę Jupowicz-Ginalską, wykładowczynię public relations na Uniwersytecie Warszawskim oraz Agatę Daniluk, autorkę artykułu o pewnej młodej użytkowniczce mediów społecznościowych.
Audio
  • Jakie są zagrożenia nieustannego kreowania życia w sieci? (Dzień Kobiet/Czwórka)
W erze nowych technologii na wyciągnięcie ręki, trudno oprzeć się pokusie nieustannego wrzucania selfie na media społecznościowe
W erze nowych technologii na wyciągnięcie ręki, trudno oprzeć się pokusie nieustannego wrzucania selfie na media społecznościoweFoto: pixabay.com/Unsplash/domena publiczna

- W moim artykule opisałam historię dziewczyny, która przeniosła się z małej miejscowości do Warszawy. Tym samym wkroczyła w abstrakcyjną dla niej przestrzeń, gdzie ludzie i tempo życia są całkiem inne. Aby się odnaleźć, zaczęła korzystać z "dobrodziejstw" mediów społecznościowych. Na początku było to spontaniczne - tłumaczy dziennikarka. Wkrótce jednak, bohaterka artykułu podporządkowała całe swoje życie wrzucaniu do sieci podkoloryzowanych postów - przygotowywała posiłki tylko po to, aby je sfotografować lub jeździła na lotnisko, żeby zrobić sobie selfie z walizką. - Im bardziej się wkręcała w życie w sieci, tym bardziej gubiła się w realnym życiu - przekonuje Agata Daniluk.   

- Dzisiaj nie mówi się już o uzależnieniu od internetu, ale od konkretnych portali i aplikacji związanych z kreowaniem wizerunku. Zajmuje się tym zarówno psychologia, jak i medioznawstwo - mówi dr Anna Jupowicz-Ginalska. Według zaproszonych przez Czwórkę specjalistek, istotą w walce z tym nasilającym się problemem jest nie usuwanie kont, ale nagłaśnianie tej kwestii.

A może w pewnym momencie dojdzie do przełomu i media społecznościowe po prostu wyjdą z mody? Co tak naprawdę próbujemy osiągnąć, tworząc sobie alternatywną, wirtualną rzeczywistość? Między innymi tego dowiecie się z nagrania audycji.     

***

Tytuł audycji: "Dzień Kobiet"

Prowadzą: Karina Terzoni i Aleksandra Jasińska

Goście: dr Anna Jupowicz-Ginalska i Agata Daniluk

Data emisji: 4.11.2016

Godzina emisji: 8.18

jsz/mg

 

Czytaj także

Miłość w czasach nowych technologii

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2016 18:35
- Restauracje, w których każdy gość musi odłożyć swój telefon do specjalnego pudełka, żeby skupić się na rozmowie, stają się coraz bardziej popularne - mówi dr Leszek Bukowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odwyk od internetu. Czy jesteśmy uzależnieni?

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2016 12:04
- Dopiero za parę lat tak naprawdę przekonamy się o skutkach nadmiernego korzystania z nowych technologii - twierdzi Agnieszka Szafrańska-Romanów z warszawskiego Centrum Probalans.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ekshibicjonizm w sieci. Co i czemu pokazujemy światu?

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2016 10:33
W dobie internetu ekshibicjonista to nie tylko stereotypowy "mężczyzna w czarnym płaszczu". Świat wirtualny skłania nas do różnych form ujawniania tego, co prywatne.
rozwiń zwiń