Bezglutenowa Wielkanoc, czyli aquafaba zamiast jajek

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2017 15:58
- W wegańskiej kuchni woda spod cieciorki, czyli aquafaba, jest absolutną gwiazdą. Zachowuje się podobnie do białka kurzego jajka. Ubija się na pianę i można z niej robić pyszne bezy - tłumaczy Weronika Madejska, autorka książki "Słodkie sekrety, czyli bezglutenowe, roślinne historie pisane lukrem".  
Audio
  • Bezglutenowe święta? Są tak pyszne jak tradycyjne (Dzień Kobiet/Czwórka)
Dieta roślinna wcale nie musi oznaczać rezygnacji ze smaku. Wystarczy sięgać po dobre przepisy
Dieta roślinna wcale nie musi oznaczać rezygnacji ze smaku. Wystarczy sięgać po dobre przepisyFoto: bitt24/Shutterstock.com

Na bezglutenową dietę, z powodów związanych ze zdrowiem Weronika Madejska przeszła już w wieku 12 lat. - Moda na bezglutenową żywność wypłynęła w ciągu ostatnich kilku lat. Kiedy ja zaczynałam, to określenie brzmiało dość egzotycznie. Pamiętam, że wtedy można było kupić tylko bezglutenowe biszkopty w sklepie rybnym - wspomina kulinarna ekspertka.

Weronika Madejska Dzisiaj wokół diety bezglutenowej powstaje wiele mitów i kontrowersji. W moim przypadku to był przymus. Różniłam się od rówieśników. Byłam mała i drobna. Alergia na gluten wiązała się z przykrymi schorzeniami i bólami

Trudne była także jej pierwsza bezglutenowa Wielkanoc. - Pierwsze zrobione z tej okazji bezglutenowe mazurki były dość skromne. Pamiętam moje rozżalenie, gdy wszyscy sięgali po "normalne" specjały, a ja mogłam jedynie o nich pomarzyć - opowiada Weronika Madejska.

To między innymi te przykre doświadczenia skłoniły ją do rozwinięcia wielu znakomitych bezglutenowych przepisów, dla których inspiracją jest to, co przyrządzała jej babcia Fela i ciocia Ula. - Moją misją jest odtwarzanie struktury  tych tradycyjnych specjałów - podkreśla.

Jak zatem smakuje mazurek ze słonym karmelem w wykonaniu Weroniki Madejskiej oraz jak trudne jest przygotowanie roślinnych potraw - tego dowiecie się słuchając nagrania całej rozmowy z Czwórkowego studia.

***

Tytuł audycji: Dzień Kobiet

Prowadzą: Karina Terzoni i Aleksandra Jasińska

Gość: Weronika Madejska (autorka książki "Słodkie sekrety, czyli bezglutenowe, roślinne historie pisane lukrem" i bloga "Natchniona.pl) 

Data emisji: 14.04.2017

Godzina emisji: 7.19

jsz/kul

Komentarze1
aby dodać komentarz
Jerzy_J.2017-04-15 08:29 Zgłoś
Co ma gluten do jaj???

Czytaj także

Przepis na długowieczność. Jak to robią w Japonii?

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2017 11:39
Japończycy jedzą tak, aby nasycić się jedynie w 80 procentach, a ich śniadanie to kawał porządnego posiłku. - Jesteśmy tym, co jemy, dlatego Japończycy już od małego uczeni są ważnych zasad zdrowia - tłumaczy w Czwórce Alicja Than, japonistka i restauratorka.     
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sezonowe warzywa. "Nadchodzi czas pietruszki"

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2017 13:20
- Sezonowe warzywo jest dobre dla zdrowia, dla portfela i dla środowiska. Chciałabym, żeby z dodatku do kotleta awansowało na pełnowartościowe danie - przekonuje Dominika Wójciak, autorka książki "Sezonowe warzywo".
rozwiń zwiń