Marcin Borchardt: nie starałem się wygładzić historii Beksińskich

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2017 13:00
- Błędem, jaki może popełnić twórca jest walka z pierwotną intuicją. Kiedy wszedłem w tę historię od razu miałem w głowie stworzenie filmu typu "found footage" - bazującego wyłącznie na materiałach archiwalnych - mówił reżyser Marcin Borchardt.
Audio
  • Marcin Borchardt opowiada o swoim filmie "Beksińscy. Album wideofoniczny" (Hrapkowidz/Czwórka)
Plakatu do filmu Beksińscy. Album wideofoniczny
Plakatu do filmu "Beksińscy. Album wideofoniczny"Foto: materiały prasowe

Po dobrze przyjętej książce Magdaleny Grzebałkowskej "Beksińscy. Portret podwójny" oraz filmie "Ostania rodzina" wydawało się, że temat Beksińskich na jakiś czas jest wyczerpany. Tymczasem dokumentalista Marcin Borchardt odkrywa przed nami nowe oblicze artystycznej rodziny.

Autor scenariusza i reżyser filmu opowiada, dlaczego rok po sukcesie filmu fabularnego opowiadającego o rodzinie Beksińskich postanowił powrócić do tego tematu. - Gdy dowiedziałem się, że istnieje szansa, żeby zrekonstruować ich historię na podstawie tego, co oni po sobie zostawili i co o nich nakręcono, wydało mi się to na tyle atrakcyjne, że zaryzykowałem - wyjaśniał w rozmowie z Błażejem Hrapkowiczem.

Jak przyznał gość Czwórki scenariusz do filmu, podobnie jak w przypadku "Ostatniej rodziny", został napisany na podstawie książki Magaleny Grzybałkowskiej pt. "Beksińscy. Portret podwójny". - Historię rodziny Beksińskich znałem doskonale, ponieważ należałem do pokolenia, które wychowało się na audycjach Tomka Beksińskiego, ale dopiero książka Magdy pozwoliła mi spojrzeć na nią bardzo szeroko - opowiadał.

Film będziemy mogli zobaczyć w kinach od 10 listopada. W jaki sposób buduje się fabułę w gatunku "found footage"? Czy to, co jest nam dobrze znane można opowiedzieć w zupełnie nowatorski sposób? M.in. o tym rozmawialiśmy na antenie Czwórki z twórcą filmu Marcinem Borchrdtem. Zapraszamy do wysłuchania nagrania. 

***

Tytuł audycji: Hrapkowidz

Prowadzi: Błażej Hrapkowicz

Gość: Marcin Borchardt, reżyser filmu "Beksińscy. Album wideofoniczny"

Data emisji: 5.11.2017

Godzina emisji: 14.09

ac/kd


Czytaj także

Miłość zaginająca czasoprzestrzeń, czyli "Człowiek z magicznym pudełkiem" Bodo Koxa

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2017 11:39
- Film jest o miłości, pamięci, ale podskórnie także o strachu przed wojną - mówi w audycji "Stacja Kultura" reżyser.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kamila Kamińska. W "Najlepszym" była najlepsza!

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2017 15:10
- Kiedy po szkole aktorskiej trafiłam na casting do reklamy, to poczułam się jak na wybiegu. Kilkaset pięknych dziewczyn i ja ze swoimi marzeniami by grać. Wtedy pojawiają się pytania o sensowność tego wszystkiego. Ale takie myśli są zupełnie bez sensu - opowiada Kamila Kamińska, laureatka Nagrody za profesjonalny debiut aktorski na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 2017.
rozwiń zwiń