Sofizmaty. Dlaczego wszyscy jesteśmy rybami?

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2016 15:00
Sofizmat to pokrętne rozumowanie, w którym - z reguły celowo - ukryty jest błąd logiczny. Warto umieć go rozpoznawać, by nie dać zapędzić się w kozi róg.
Audio
  • Sofizmaty. Dlaczego wszyscy jesteśmy rybami? (Nawiedzeni/Czwórka)
Sofizmaty mogą spowodować nasze zdziwienie, rozbawienie lub zażenowanie (zdj. ilustracyjne)
Sofizmaty mogą spowodować nasze zdziwienie, rozbawienie lub zażenowanie (zdj. ilustracyjne)Foto: Benson Kua/flickr/cc by 2.0

Czy ryby mają rogi? Każdy powie od razu, że nie mają. A czy ten, który tak odpowiedział, ma rogi? Oczywiście nie ma. Stąd prosty i narzucający się wniosek - jest on rybą.

– Nie wszystkie rozumowania, które z pozoru wyglądają na poprawne, takie właśnie są. Sofizmaty każą wyostrzyć myślenie i zapalają w naszych głowach ostrzegawcze lampki – tłumaczył filozof Marcin Trepczyński. – Warto pamiętać o tym, że istnieje coś takiego, i uczyć się, jak demaskować ukryte tam błędy – dodał.

W Czwórce przedstawiliśmy kilka najbardziej zwodniczych sofizmatów. Wedle jednego z nich złotówka to tak naprawdę jeden grosz. Przeprowadzając odpowiednio długie rozumowanie można też dojść do wniosku, że kobietę, która waży tyle, co kaczka, należy spalić.

***

Przygotował: Karol Pawłowicki

Gość: Marcin Trepczyński (Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 02.02.2016

Godzina emisji: 11.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Nawiedzeni".

mc/kul

Czytaj także

Piksele w oczach. W jakiej rozdzielczości widzi człowiek?

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2016 13:00
Czy wszyscy widzimy tak samo? Na to pytanie odpowiedział w Czwórce Mariusz Strąk, lekarz okulista, którego zdaniem ludzkie oko działa jak... świetnej jakości kamera.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Uniwersalny język - dlaczego wciąż nie istnieje?

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2016 15:20
W historii kilkakrotnie próbowano stworzyć język, którym posługiwaliby się wszyscy ludzie. Ostatnio miało być to Esperanto.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W jakiej temperaturze zamarza wzrok?

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2016 16:30
Można mrozić spojrzeniem, ale czy można zamrozić oko? - W naszym organizmie są mechanizmy, które chronią gałkę oczną. Ale do czasu - mówi okulistka Beata Kaszyńska.
rozwiń zwiń