Simona Kossak. "Czarownica", która znała mowę zwierząt

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2015 10:07
Mówiono o niej "czarownica", bo potrafiła rozmawiać ze zwierzętami. Spała w łóżku z rysiem i mieszkała pod jednym dachem z oswojonym dzikiem, a jej przyjacielem był kruk.
Audio
  • Anna Kamińska opowiada o swojej książce "Simona. Opowieść o niezwykłym życiu Simony Kossak" (Pani tomu/Czwórka)
Fragment okładki książki Anny Kamińskiej Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak
Fragment okładki książki Anny Kamińskiej "Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak"Foto: materiały promocyjne

Simona Kossak, wnuczka Wojciecha Kossaka i siostra m.in. Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej była naukowcem, ekologiem, ale także autorką nagradzanych filmów i słuchowisk radiowych. Ponad trzydzieści lat żyła w drewnianej leśniczówce pośrodku Puszczy Białowieskiej, bez wody i prądu. - Była w niej ogromna siła, talent, by samodzielnie kreować swoje życie - mówi Anna Kamińska.

Uważała, że należy żyć prosto i blisko przyrody, a wśród zwierząt znalazła to, czego nigdy nie doświadczyła od ludzi.

Pisarka opowiadała w Czwórce o "kompleksie chłopca", na który cierpiała Simona i jej walce o wykształcenie. Tłumaczyła także, dlaczego członkowie familii Kossaków po prostu się nie lubili i z jakiego powodu matka Simony ją wydziedziczyła. Zdradziła też, jaki zapach unosił się w domu Simony Kossak.

***

Tytuł audycji: Pani tomu

Prowadzi: Iwona Wyciechowska

Gość: Anna Kamińska (pisarka, autorka książki "Simona. Opowieść o niezwykłym życiu Simony Kossak", a także dziennikarka, prywatnie wiolonczelistka)

Data emisji: 7.08.2015

Godzina emisji: 19.00

kd/mg

Czytaj także

Karski, Kuroń, Kisielewski - prywatne życie bohaterów XX wieku

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2015 12:00
Sześciu niezwykłych Polaków, ich życie prywatne i udział w przełomowych wydarzeniach minionego stulecia - to temat książki "Niespokojni. Bohaterowie XX wieku".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Edward Stachura - żył, stojąc cały czas "na baczność"

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2015 09:00
Teksty Stachury śpiewa wielu artystów, m.in. Stare Dobre Małżeństwo, Hey. O biografii poety poety i pisarza pt. "Buty Ikara", opowiadał w Czwórce jej autor, Marian Buchowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miłada Jędrysik - kobieta, która pojechała na wojnę

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2015 18:00
Zawód korespondenta wojennego wykonywany jest głównie przez mężczyzn. Ale wojenne konflikty relacjonowała także Miłada Jędrysik.
rozwiń zwiń