"Komputerowy ćpun". Jak walczyć z uzależnieniem?

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2015 08:00
Święta to doskonały czas na komputerowy detoks. Zanim Krzysztof Piersa doszedł do takiego wniosku, 20 lat spędził przed monitorem, a walkę z uzależnieniem od gier opisał w książce "Komputerowy ćpun".
Audio
  • Krzysztof Piersa o książce "Komputerowy ćpun". Sprawdź, czy jesteś geekiem, czy nerdem (Pani tomu/Czwórka)
Psycholodzy od dawna biją na alarm, że uzależnienie od grania może wywołać poważne zaburzenia psychiczne. Krzysztof Piersa opisuje je w książce Komputerowy ćpun
Psycholodzy od dawna biją na alarm, że uzależnienie od grania może wywołać poważne zaburzenia psychiczne. Krzysztof Piersa opisuje je w książce "Komputerowy ćpun"Foto: Pixabay/dantetg/dom. publiczna

- Rozwój internetu i stałe łącze zmieniły moje życie - wspomina gość Czwórki. - Szybko uzależniłem się od grania w sieci, bo podobał mi się ten rodzaj rywalizacji - nie z komputerem, tylko z drugim człowiekiem.

Czytaj także

książka 1200.jpg
"Ludzka skaza". Książka o ludziach niedoskonałych

W tym właśnie Krzysztof Piersa dostrzega źródło problemu. - Z moich obserwacji wynika, że ludzie poszukują w internetowych grach sukcesu - wyjaśnia. - Kiedy nie mamy osiągnięć w życiu codziennym, szukamy ich w sieci. Zwyciężając w rozgrywce, zostajemy nagrodzeni.

Granica, za którą hobby staje się nałogiem jest płynna, ale nie niezauważalna. Dziennikarz i autor książki opowiada o pierwszych symptomach uzależnienia, tłumaczy, dlaczego dziewczęta są bardziej odporne na ten nałóg od chłopców i czym rożni się geek od nerda. Zdradza też, które gry są najszybszym uzależniaczem.

***

Tytuł audycji: Pani tomu

Prowadzi: Iwona Wyciechowska

Gość: Krzysztof Piersa (dziennikarz, autor książki "Komputerowy ćpun")

Data emisji: 24.12.2015

Godzina emisji: 19.00

kul/gs

Czytaj także

Smartfonoholizm - sprawdź, czy ci grozi!

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2015 14:00
Przeciętny użytkownik smartfona odblokowuje go średnio 110 razy na dobę, a rekordziści robią to 900 razy. Zjawisko to szczególnie silnie występuje w Stanach Zjednoczonych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak rzucić palenie? Działaj na kilku polach!

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2015 17:00
Papierosy pali co trzeci Polak i co czwarta Polka, a na świecie tytoń zabija ponad 5 mln osób rocznie. W Światowym Dniu Rzucania Palenia Tytoniu podpowiadamy, jak walczyć z nałogiem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prawdziwe oblicze wojny - czy zobaczymy je w grach?

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2015 19:00
Gry zwykle kojarzą się z rozrywką, a powszechnie sądzi się, że oswajają młodych ludzi z przemocą, a nawet mogą wywoływać agresję. Jest jednak sporo produkcji, które na poważnie mówią o okrucieństwie wojen.
rozwiń zwiń