Jak się dostać na warszawski AWF? Czym Akademia kusi studentów?

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2021 12:09
W Czwórce jak co roku wspieramy maturzystów. Dzielimy się wiedzą od ekspertów. Sprawdzamy też jakie studia warto wybrać i jak się na nie dostać. Ada Janiszewska sprawdziła jak to wyglada na warszawskim AWFie. 
Para biegaczy. Zdjęcie ilustracyjne
Para biegaczy. Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Goran Bogicevic

basia tworek ninja yoga 1200.jpg
Ninja Joga. Nie tylko dla superbohaterów

Akademia Wychowania Fizycznego im. Józefa Piłsudzkiego ma dwie filie. Jedna z nich mieści się w Warszawie, druga w Białej Podlaskiej. Obie mają szeroki wachlarz kierunków, w większości związanych ze sportem i aktywnością fizyczną. 


Posłuchaj
04:20 czwórka rozbiegani 23.04.2021 awf.mp3 Jakie egzaminy czekają kandydatów na AWF w Warszawie? Co oferuje uczelnia? (Rozbiegani/Czwórka)

 

Od wielu lat przy rekrutacji Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie przeprowadza testy sprawnościowe, które są uzupełnieniem do wyników z matury. W tym roku nawet pandemia nie miała wpływu na tę tradycję. 

- Egzaminy się odbędą z zachowaniem wszystkich warunków sanitarnych. Jesteśmy do tego przygotowani - mówi profesor Ida Wyszomirska, profesor do spraw studenckich i kształceni. - Egzaminy zależne są od kierunku, na który kandydat chce się dostać. Inne egzaminy mamy na kierunku fizjoterapii, gdzie jest tylko pływanie i wytrzymałość biegowa, inne na kierunku turystyka i rekreacja - tam tylko pływanie. Natomiast kierunki wymagające większej sprawności fizycznej to wychowanie fizyczne i sport - dodaje. 

Na kandydatów na kierunek wychowanie fizyczne czeka pływanie i dwie dyscypliny do wyboru, a tych, którzy pragną studiować sport - jedna do wyboru: siatkówka, piłka nożna, koszykówka, gimnastyka czy lekkoatletyka. 

Wyniki tych egzaminów będą oceniane według tabel, które udostępnione są na stronie uczelni. Są tam tabele sprawnościowe, punktowe podzielone na kierunki i płcie. Kandydaci znajdą tam też filmiki instruktażowe i podpowiedzi dotyczące najczęstszych błędów. 

Posłuchaj także:

Warszawski AWF proponuje dwie ścieżki rozwoju: naukową i sportową. - Mamy partnera AZS AWF. Jest tam 13 sekcji sportu wyczynowego. Mamy dla tych studentów wyczynowych tzw. karierę dwutorową czyli łączenie nauki akademickiej z karierą sportową - wyjaśnia profesor.  -Dla pozostałych osób, nie mających takiej wysokiej aktywności mamy 26 dyscyplin sportowych w sekcjach akademickich. Dla studentów wyczynowych jest narodowa reprezentacja akademicka - dodatkowy program - dodaje. 

słuchanie lektura książka 1200 free
Muzyka dla maturzystów. Reggae do nauki angielskiego

Na Akademii są stypendia, indywidualna organizacja studiów. Dla osób rozwijających się naukowo funkcjonują liczne koła naukowe np. koło biomechaniki, rehabilitacji ortopedycznej czy terapii zajęciowej. 

***

Tytuł audycji: Rozbiegani

Prowadzi: Karina Terzoni

Data emisji: 23.04.2021

Godzina emisji: 09.47

pj

Zobacz więcej na temat: Czwórka Karina Terzoni studia

Czytaj także

Covid-19 sprzyja pandemii otyłości

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2021 16:00
Statystycznie od wybuchu pandemii Covid-19 spędzamy przed monitorem komputera o 1,5 godziny dłużej. To przekłada się na to, że statystyczny Polak przytył aż o 1,8 kilograma, osoby z nadwagą jeszcze więcej. Przy walce z Sars-Cov-2, nie zapominajmy o walce z pandemią otyłości. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ninja Joga. Nie tylko dla superbohaterów

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2021 13:30
- Joga i psychologia dają narzędzia, by każdy z nas mógł zadbać o swój dobrostan. Tyle że te narzędzia wydają się nudne, zwłaszcza w konfrontacji z nową aplikacją na telefonie czy z kolejnym sezonem ulubionego serialu - mówi Basia Tworek.
rozwiń zwiń