Na stres i na lęk. Co zawdzięczamy jodze?

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2022 14:00
Rozwija mięśnie i poprawia ogólną kondycję ciała, pomaga poradzić sobie ze stresem i lękiem. O jodzie opowie Sylwia Kowalska.
Joga to nie tylko ćwiczenia i czas, który spędza się na macie. To praktyka, która odbija się we wszystkim, co robimy.
Joga to nie tylko ćwiczenia i czas, który spędza się na macie. To praktyka, która odbija się we wszystkim, co robimy.Foto: pixabay

Podobno najłatwiej odnaleźć spokój skupiając się na swoim oddechu. - Zamykasz oczy i okazuje się, że przestajesz słyszeć dźwięki z zewnątrz. To skupienie się na oddechu i zamknięcie oczu to pierwsze ćwiczenia do zbudowania mentalnego core stability - przekonywała w Czwórce nauczycielka jogi Kasia Roik. O jodze opowiadała także Natalia Przybysz - W ashtandze dobre jest to, ze uczymy się własnej praktyki i nie jesteśmy zdani na nauczyciela. Znajdujemy swój rytm. Ten rodzaj jogi jest jak już napisana piosenka, którą śpiewamy sobie jak mantrę, codziennie doskonalimy sekwencję ruchów, która została dawno już wymyślona - tłumaczyła wokalistka. W najbliższym wydaniu audycji z joginką Sylwią Kowalską zastanowimy się jak poszczególne jogowe pozycje oddziaływują na mięśnie i mózg. 

Joga to nie tylko ćwiczenia i czas, który spędza się na macie. To praktyka, która odbija się we wszystkim, co robimy, W pandemii Harvard Medical School zalecała jogę i medytacje na pojawiający się u wielu osób lęk związany z COVID-19. Zdaniem tamtejszych ekspertów brak ruchu dodatkowo wspomaga nasz niepokój, przekładając się na kiepską kondycję nie tylko fizyczną ale i psychiczną.

W programie także "Piątka", czyli bieg dla Kobiet z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet. Częstym zabiegiem praktykowanym przez organizatorów biegów i bardzo ciepło przyjmowanym przez uczestników jest łączenie zawodów ze świętami, wydarzeniami historycznymi lub akcjami charytatywnymi. Ciężko uciec myślami od okrutnych ostatnich wydarzeń. Pewnym pocieszeniem i odskocznią może być rozpoczynający się marzec, niosący ze sobą jedno bardzo pozytywne święto. Międzynarodowy Dzień Kobiet skłonił Miejskie Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie do przygotowania imprezy wyłącznie dla Pań.


Posłuchaj także:

***

Na audycję z cyklu "Rozbiegani" w piątek (04.03) o godzinie 9.05 zaprasza Karina Terzoni

kul

Czytaj także

Dziewczyny boksują. "Dla kondycji i wolnej głowy"

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2020 18:50
Współpracowała z magazynami "Vogue", "L'officiel" czy "Harper's Bazaar", ale dziś równie bliski jak modowy wybieg, jest dla Magdy Jagnickiej bokserski ring.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie ćwicz, tylko się ruszaj. Plan treningowy na 2022 rok

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2022 20:40
Początek roku to nowe motywacje, wyzwania i postanowienia. Czy narzucanie sobie planów treningowych i aktywność na siłę dają nam korzyści i dobrze działają na psychikę? A może czasem warto odpuścić?
rozwiń zwiń