Zajęcia z baletu w każdym wieku? Dlaczego nie?

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2022 14:00
Wiele dziewczynek marzy o tym, żeby zostać baletnicą, jednak niewielu udaje się to marzenie zrealizować. Gdy miłość do tańca klasycznego pozostaje, można skorzystać z zajęć baletowych dla dorosłych.
Zajęcia baletowe są przeznaczone dla osób w każdym wieku.
Zajęcia baletowe są przeznaczone dla osób w każdym wieku. Foto: shutterstock/Flamingo Images

Les Ballets de Pologne to zespół baletowy utworzony przez Fundację Warsaw Ballet Theatre. Łączy pracę profesjonalnych tancerzy, choreografów, pedagogów, uczniów i miłośników sztuki tańca. Prowadzi także zajęcia z baletu dla wszystkich zainteresowanych.


Balet dla każdego

- Wystarczy zapisać się do odpowiedniej grupy, początkującej lub zaawansowanej. Na pierwsze zajęcia, jako strój, możemy wziąć legginsy, dres, top i skarpetki, a jak ktoś ma, to baletki - mówi Natalia Żuk z Les Ballets de Pologne. - Lekcje zaczynają się od rozgrzewki, a na pierwszych zajęciach uczymy się, jak przygotować ciało, żeby uniknąć przeciążeń i kontuzji.

Podczas treningu można liczyć na ćwiczenia ze szkoły baletowej. Znajdą się więc te wykonywane przy drążku, w późniejszym etapie także dochodzą skoki oraz elementy znane z baletu. - Na zajęcia może przyjść każdy, zarówno kobiety jak i mężczyźni. Przychodzą dziewczyny w wieku 18 lat, ale i panie, które mają lat 60 - opowiada gość audycji. - Pojawiają się osoby o różnym typie budowy ciała. Takie, które kiedyś już tańczyły, ale też te, które nie miały styczności z tańcem klasycznym. Absolutnie nie ma się czego bać. Nikt też z uczestników na to nie patrzy, bo każdy jest skupiony na swoich nogach i ćwiczeniach.


Taniec poprawia sylwetkę

Dzięki zajęciom, jeśli się przykładamy i ćwiczymy systematycznie, nie tylko uczymy się tańca, ale także zmienia się nasza sylwetka. - Z założenia linia tancerki ma być długa i smukła. Także już od pierwszych zajęć jedną z uwag, którą usłyszymy od pedagoga, będzie "ciągniemy się do góry" - tłumaczy rozmówczyni Kariny Terzoni. - W trakcie zajęć dbamy o postawę: podciągamy mięśnie brzucha, prostujemy plecy, opuszczamy łopatki w dół. Po pewnym czasie sylwetka na pewno bardzo nam się poprawi.

Źr. Facebook/Les Ballets de Pologne

Dodatkowa motywacja

Oprócz rozwijania swoich umiejętności i radości płynącej z tańca dodatkową motywacją dla uczestników zajęć jest możliwość wzięcia udziału w przedstawieniach organizowanych przez szkołę. Nie ma tu znaczenia, czy to grupa baletowa, czy open dla dorosłych. - Jeżeli ktoś jest zaangażowany i robi postępy, może pojawić się na scenie, a nasi dorośli tańczą z młodzieżą. Są to partie często na pointach, a nawet solowe. Nie ma ograniczeń - opowiada Natalia Żuk. - Uważam, że jest to motywujące i zachęcające. Wtedy taka osoba może się pokazać, spełnić marzenia i zaprezentować efekty swojej pracy.


Posłuchaj
18:47 Czwórka/Rozbiegani - taniec balet 01.04.2022.mp3 Natalia Żuk z Les Ballets de Pologne opowiada o zajęciach baletowych dla dorosłych (Rozbiegani/Czwórka)

Balet, jak zapewnia gość audycji, to także styl życia. Taniec bowiem uświadamia nam, jak ważne jest zdrowie, dbanie o ciało i swoje samopoczucie psychiczne i fizyczne. - Balet ma wpływ na to, jak się odżywiamy, jakie mamy aktywności poza baletem, także na to, jak się ubieramy i wyglądamy - tłumaczy gość audycji. - U tancerzy przewija się w każdym aspekcie życia.


***

Tytuł audycji: Rozbiegani

Prowadzi: Karina Terzoni

Gość: Natalia Żuk (Les Ballets de Pologne)

Data emisji: 01.04.2022

Godzina emisji: 09.16

aw

Czytaj także

Sport na samotność, stres i lepszą naukę

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2021 13:50
W zdrowym ciele zdrowy duch i większe życiowe kompetencje. Bo aktywność fizyczna gwarantuje nie tylko dobrą formę, ale daje też wiele umiejętności, które przydają się w szkole, na studiach i w pracy. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zuzanna Bieńczak: społeczność biegowa ma dla mnie olbrzymie znaczenie

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2022 12:15
Zuzanna Bieńczak jest zapaloną biegaczką, ma na swoim koncie wiele maratonów i ultramaratonów. Kocha połączenie biegania ze zwiedzaniem, a także jest odpowiedzialna za społeczność front runnerów w Polsce. W Czwórce opowiada o bieganiu i istotnej roli społeczności biegaczy.
rozwiń zwiń