Czesi tłumnie odwiedzą Światowe Dni Młodzieży?

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2016 14:12
Światowe Dni Młodzieży to jedno z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu spotkań religijnych w Polsce w 2016 roku. Polacy, odwiedzający wówczas Kraków, korzystając z okazji, przedłużają sobie wakacje, by udać się na wycieczkę do Czech. A ilu Czechów odwiedzi nasz kraj?
Audio
  • O religijności Czechów i kulturze Czech rozmawiamy z Małgorzatą Komańską i Adrianem Krajewskim (Kierunek Kraków/Czwórka)
Widok na rynek w Pradze
Widok na rynek w Pradze Foto: Glow Images/East News

- Już podczas mojej pierwszej podróży po Czechach dostrzegłem różnice w jakości życia między Pragą, a Warszawą - mówił w Czwórce podróżnik Adrian Krajewski. Jego siostra Małgorzata Komańska, mieszka tam od 5 lat i przyznaje, że czeska Praga zaskakuje swoim pięknem. Goście Czwórki podkreślali jednak, że choć Polacy masowo podróżują do Czech, Czesi rzadko odwiedzają Warszawę w celach turystycznych. - Są nastawieni bardzo lokalnie, świetnie znają swój kraj, bo podróżują głównie po jego terenach. Komańska tłumaczyła, że Światowe Dni Młodzieży przyciągają do Polski nawet Czechów, choć - jak wyliczała - Czechy to trzeci najbardziej zlaicyzowany kraj w Europie. - Tam dużo mocniej trzeba wierzyć i dużo więcej trzeba wiedzieć, być bardziej świadomym, by móc uznawać się za człowieka religijnego - argumentował Krajewski.

W rozmowie z Mikołajem Foksem goście Czwórki opowiadali o różnicach kulturowych, jakie - mimo sąsiedztwa geograficznego - istnieją między Polakami i Czechami, dociekali także, jak wygląda życie katolików w zlaicyzowanym kraju za naszą południową granicą i jak czeskie podejście do życia - jak mówił Krajewski - "stoi w kontrze" do katolicyzmu.

***

Tytuł audycji: Kierunek - Kraków

Prowadzi: Mikołaj Foks

Goście: Małgorzata Komańska, Adrian Krajewski (podróżnicy, znawcy Czech)

Data emisji: 10.12.2015

Godz. emisji: 7.00

kd/pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jaki był miniony rok dla młodych chrześcijan?

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2015 17:00
W audycji podsumujemy rok 2015 w chrześcijaństwie i Kościele z punktu widzenia młodzieży uczestniczącej w najważniejszych wydarzeniach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rok 2015 w Kościele - pielgrzymki papieża i Taizé

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2016 13:20
W audycji podsumowaliśmy rok 2015 w chrześcijaństwie i Kościele z punktu widzenia młodzieży uczestniczącej w najważniejszych wydarzeniach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Światowe Dni Młodzieży na Orszaku Trzech Króli

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2016 15:15
6 stycznia przez polskie miasta przejdą barwne orszaki upamiętniające biblijnych mędrców, którzy przybyli ze Wschodu, by oddać hołd nowonarodzonemu Jezusowi.
rozwiń zwiń