Ultramaratończyk: w biegu odnajduję swą naturę

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2016 20:09
- Nie obraziłbym się, gdyby ktoś zadał mi pytanie: dlaczego się nad sobą znęcasz? - mówi Mikołaj Kowalski-Barysznikow. Gdzie w sporcie leży granica ludzkiej wytrzymałości?
Audio
  • Ultramaratończyk Mikołaj Kowalski-Barysznikow o treningu i kryzysach na trasie (Czwórka/Się mówi)
Podczas ultramaratonów górskich biegacze mierzą się nie tylko z dystansem, ale także różnicą wysokości i zmienną pogodą
Podczas ultramaratonów górskich biegacze mierzą się nie tylko z dystansem, ale także różnicą wysokości i zmienną pogodąFoto: Gaetan Janssens/flickr.com/CC BY 2.0

Dla gościa Czwórki trening to swoisty powrót do korzeni. - Czuję instynkt pierwotny człowieka, który wychodził z domu i ruszał w wielodniową podróż w poszukiwaniu zwierzyny czy ognia - mówi Mikołaj Kowalski-Barysznikow. Zderzenie się z sobą samym na setnym kilometrze trudnej trasy daje mu poczucie, że żyje, jest człowiekiem z krwi i kości.

Rozmówca Piotra Firana opowiada o początkach swojej biegowej pasji, którą zawdzięcza jednemu z przyjaciół i radzi jak osiągnąć poziom i formę ultramarończyka. Wyjaśnia też, dlaczego mimo sporego doświadczenia nie odważył się jeszcze wziąć udziału w biegu UTMB (The North Face – Ultra Trail du Mont Blanc) i co ma wspólnego pasterz w kaloszach z blisko 900-kilometrowym biegiem wytrzymałościowym z Sydney do Melbourne.

A Michał Piwowarek sprawdza, co jest najważniejsze przy wyborze butów. 

***

Tytuł audycji: Się mówi

ProwadziPiotr Firan

Materiał przygotował: Michał Piwowarek

Goście: Mikołaj Kowalski-Barysznikow (ultramaratończyk, redaktor magazynu dla biegaczy "Ultra")

Data emisji: 22.02.2016

Godzina emisji: 14.00

asz/bch

Czytaj także

Gniewomir Skrzysiński. Człowiek (z) gór

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2016 15:15
Gniewomir Skrzysiński jest joginem, podróżnikiem, weganinem, a także ultramaratończykiem. Mieszka na Pogórzu Dynowskim i trenuje bieganie naturalne.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miód, dżem, cukierki. Biegaczu, jedz słodycze!

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2016 17:00
Dietetyczka Katarzyna Biłous przekonuje, że sportowiec może sobie pozwolić na więcej słodkości. - Zdrowe odżywianie u biegaczy jest zupełnie czymś innym niż u osób, które siedzą przed telewizorem - mówi.
rozwiń zwiń