Zakupoholizm. Kobiecy nałóg?

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2016 16:00
Zakupy bywają lekiem na samotność i kompleksy, ale zamiast leczyć - uzależniają. I to głównie kobiety. - Szacuje się, że 90 proc. uzależnionych to przedstawicielki płci pięknej. Panowie się do tego nie przyznają. Oni nie kupują, tylko kolekcjonują - mówi psychoterapeutka Katarzyna Kucewicz.
Audio
  • Katarzyna Kucewicz, autorka książki o zakupoholizmie, wyjaśnia na czym polega ten nałóg i jak go rozpoznać (Się mówi/Czwórka)
O czym powinnaś pamiętać wybierając się na zakupy, żeby nie wpaść w pułapkę?
O czym powinnaś pamiętać wybierając się na zakupy, żeby nie wpaść w pułapkę?Foto: Glow Images/East News

Zakupoholizm wiąże się z wahaniami nastrojów i zaniżonym poczuciem wartości. - Kobiety często robią zakupy z nadzieją, że staną się bardziej atrakcyjne. Że nowa sukienka, czy kolejna para butów odmienią ich życie na lepsze - tłumaczy gość audycji i podkreśla, że w ten nałóg wpadają osoby ze skłonnościami depresyjnymi.

Autorka książki "Zakupoholizm" podpowiada, jak rozróżnić zakupoholika od osoby, która po prostu lubi kupować i gdzie szukać pomocy, jeśli stwierdzimy, że mamy z tym problem. Wyjaśnia także dlaczego minimalizm bywa groźny i czy też można się od niego uzależnić.

***

Tytuł audycji: Się mówi

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał: Justyna Tylczyńska

Gość: Katarzyna Kucewicz (psychoterapeutka, autorka książki "Zakupoholizm")

Data emisji: 13.05.2016

Godzina emisji: 14.00

kul/pj

Czytaj także

Podróbki - to kradzież czy spryt?

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2015 17:20
Ostatnio głośno było o polskiej projektantce, która kopiowała kreacje zagranicznych domów mody. - To potwierdza tezę, że w podróbkach chodzi nie tylko polska ulica, ale i celebryci - mówi stylista Cezary Głuśniewski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zakupoholizm. Gdy głód zakupów nie pozwala normalnie żyć

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2016 16:10
– Jeśli nie będziemy kupować, będziemy podenerwowani. To uczucie porównywalne do fizycznego głodu - pojawi się rozdrażnienie, zacznie nas boleć głowa, albo brzuch - mówiła o objawach zakupoholizmu psychoterapeutka Katarzyna Kucewicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Światowy Dzień Konsumenta. "Zastanów się, zanim kupisz"

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2016 15:30
- Warto robić zakupy w sposób przemyślany. Stojąc przed ladą zastanówmy się, jakiej jakości jest dany produkt i jak długo nam posłuży. A potem pamiętajmy, że zarówno ubrania, jak i m.in. zabawki często dostają nowe życie - mówiła blogerka Ola Bąkowska.
rozwiń zwiń