Niezwykła podróż śladami radomskiego Czerwca ‘76

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2016 10:00
W Radomiu powstała ścieżka edukacyjna z okazji czerwcowych wydarzeń z 1976 roku. Wędrówkę rozpoczyna się w byłych zakładach metalowych, skąd wyruszyli również uczestnicy ówczesnych demonstracji.
Audio
  • "Śladami Radomskiego Czerwca ‘76" - historyczna podróż do przeszłości (Się mówi/Czwórka)
Czerwiec 1976 - kolejna fala strajków i protestów, które wybuchły po ogłoszeniu przez rząd Piotra Jaroszewicza wprowadzenia drastycznych podwyżek cen urzędowych na niektóre artykuły konsumpcyjne.
Czerwiec 1976 - kolejna fala strajków i protestów, które wybuchły po ogłoszeniu przez rząd Piotra Jaroszewicza wprowadzenia drastycznych podwyżek cen urzędowych na niektóre artykuły konsumpcyjne.Foto: PAP/Reprodukcja

Zobacz serwis specjalny
czerwiec 76 1200.jpg
http://czerwiec76.polskieradio.pl

Ostatni z historycznych przystanków znajduje się w podradomskim Pelagowie, a szlak wiedzie ulicami, którymi przed laty szli protestujący, m.in. przy Pomniku Ludzi Skrzywdzonych, a także przy dzisiejszym gmachu Lasów Państwowych, który kilkadziesiąt lat temu stanowił siedzibę PZPR. - Te miejsca położone są na trasie przemarszu robotników, ale tutaj także dochodziło do bardzo zaciętych walk ulicznych - mówił dr Arkadiusz Kutkowski z IPN.

W materiale reporterskim Anny Orzeł autor projektu tłumaczył, co jeszcze obejrzeć możemy podczas wędrówki szlakiem "Śladami Radomskiego Czerwca ‘76", ale zdradził także, dlaczego młodzi ludzie tak chętnie biorą udział w tej niezwykłej wycieczce.

***

Tytuł audycji: Się mówi

Prowadzi: Piotr Firan

Data emisji: 27.06.2016

Godzina emisji: 15.30

kd


Czytaj także

Izabela Kastylijska - kobieta, która zapoczątkowała globalizację

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2014 12:00
Izabela Kastylijska to panująca w XV w. hiszpańska królowa, o której mało mówi się w polskich szkołach. Zafascynowana była morzem - jak jej się zdawało - pełnym potworów. To dzięki niej Krzysztof Kolumb wypłynął, by dowiedzieć się, co jest po drugiej stronie oceanu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Ferajna z Hoovera" - Powstanie Warszawskie oczami nastolatków

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2015 15:48
Młodzi warszawiacy - Mateusz Halicki i Bolek Adamiec z "Ferajny Hoovera" - znaleźli swój sposób na pokazywanie historii rówieśnikom i nagrali teledysk do piosenki "Warszawo ma".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kodeks honorowy. Współcześni rycerze są wśród nas

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2016 17:56
- Dawniej, jeśli ktoś poczuł się obrażony, wysyłał sekundantów do osoby, która go obraziła. Dziś to wygląda nieco inaczej - mówił Aleksander Rostocki ze Stowarzyszenia Filistrów Polskich Korporacji Akademickich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzień Radia. Reportaże, które musisz znać

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2016 20:00
11 kwietnia w Polsce obchodzony jest Dzień Radia. Wśród wielu gatunków dziennikarskich, które prezentowane są m.in. na falach Czwórki, szczególne miejsce zajmuje reportaż.
rozwiń zwiń