Przejechać Polskę na wózku? "Nie ma rzeczy niemożliwych"

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2016 19:06
Adrian Beściak to 20-letni rzeszowianin. W lipcu, w ramach akcji "The Best Trip" planuje przejechać na wózku inwalidzkim całą Polskę - 2313 kilometrów w 54 dni.
Audio
  • Adrian Beściak mówi o szczegółach swojej podróży w ramach projektu "The Best Trip" (Się mówi/Czwórka)
Czy po przejechaniu Polski na wózku inwalidzkim przyjdzie czas na kolejne podróże - w daleki świat?
Czy po przejechaniu Polski na wózku inwalidzkim przyjdzie czas na kolejne podróże - w daleki świat?Foto: Glow Images/East News

Beściak w ubiegłym roku pokonał trasę z Podkarpacia do Suwałk, wcześniej dotarł z rodzinnego miasta do Warszawy. Teraz spotkać go będzie można m.in. w Krakowie, Białymstoku czy Poznaniu. W rozmowie z Czwórką opowiedział o tym, jak przez lata udoskonalał techniki poruszania się na wózku, by móc bić kolejne rekordy. - Opracowaliśmy na przykład technikę klejenia palców. Samo owijanie dłoni już nie wystarczy, bo taśma blokuje stawy i po jakimś czasie po prostu krew przestaje docierać do rąk - opowiadał podróżnik. - Choć używam rękawiczek do sportów motorowych, w ubiegłym roku starłem sobie z kciuków skórę do kości - dodał. Opowiadał też, dlaczego nie pozwala, by różne przeciwności losu, np. załamania pogody, przerwały jego podróż, a także jak wygląda dzień w trasie. - Budzę się ok. 7 rano i choć jem normalne śniadanie, potem przyswajam żele energetyczne, batony. Tradycyjny ciepły posiłek za bardzo rozleniwiłby mi organizm - tłumaczył Beściak.

W rozmowie z Czwórką podróżnik opowiadał m.in. o tym, jak przygotowuje do podróży swój pojazd i które jego części psują się najszybciej. Zdradził także, jak poszukuje sponsorów i jak jeszcze zamierza uzbierać pieniądze na tę i kolejne "The Best Tripy".

***

Tytuł audycji: Się mówi

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Adrian Beściak (podróżnik, autor i realizator projektu "The Best Trip")

Data emisji: 19.01.2016

Godzina emisji: 15.00

kd/pj

Czytaj także

Wyprawa do Japonii. "To zupełnie inny świat"

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2015 16:22
- Przyroda, kuchnia, kultura, a przede wszystkim ludzie - każdy z tych elementów różni Japonię od naszego kraju - mówi studentka i podróżniczka Dominika Markiewicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chcesz zwiedzać świat? Nie potrzebujesz pieniędzy

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2015 12:00
Nocleg "na dziko", autostop, couchsurfing czy może planowanie z dużym wyprzedzeniem, albo "last minute"? Jak podróżować, by było jak najtaniej?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rowerem przez Iran - samotna podróż Doroty

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2016 18:10
Iran w starożytności znany był jako Persja. Ten muzułmański, bliskowschodni kraj Dorota Chojnowska przemierzyła na... bambusowym rowerze!
rozwiń zwiń