Czy istnieje sztuka "po internecie"?

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2015 09:00
Nowe media zmieniły postrzeganie rzeczywistości, wpłynęły także na sztukę współczesną oraz na to, jak obcujemy z kulturą.
Audio
  • O historii net-artu i sztuce post-internetowej opowiada Natalia Sielecka (Czwórka/Tędy po trendy)
Czy nowe technologie wyznaczają kierunki  rozwoju sztuki współczesnej?
Czy nowe technologie wyznaczają kierunki rozwoju sztuki współczesnej?Foto: Glow Images/East News

W latach 90. ubiegłego stulecia, gdy internet jeszcze "raczkował" i gdy powstawał tzw. net-art, czyli memy, rozpikselowane obrazy, odzwierciedlenie w nim znajdowały nadzieje społeczne - na dostęp do wiedzy i życie "open acces".

Dziś, jak przyznaje Natalia Sielewicz z Muzeum Sztuki Nowoczesnej, sieć - po ogromnej metamorfozie, która dokonała się w ciągu ostatnich kilkunastu lat - posługuje się zupełnie innym językiem, zmieniło się także podejście użytkowników do nowych technologii. Urządzeń i aplikacji używamy na co dzień tak, że przestają być dla nas zauważalne. Korzystamy z nich intuicyjnie, a ich obecność traktujemy jako coś naturalnego. A sztuka postinternetowa to lustrzane odbicie tej zmiany.

- W jej centrum znajduje się człowiek ze swoim życiowym zagubieniem, a jednocześnie dążeniem do akceptacji, ze swoją potrzebą budowania w sieci intymności i jednoczesnym ekshibicjonizmem - mówiła Sielecka. Jej zdaniem w niedalekiej przyszłości może jednak dojść do kolejnego przewartościowania kulturowego spojrzenia na sieć.

***

Tytuł audycji: Tędy po trendy

Prowadzi: Aleksanda Jasińska, Kamil Jasieński

Gość: Natalia Sielecka, Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Data emisji: 11.01.2015

Godzina emisji: 10.00

(kd/jp)

Czytaj także

Pułapki internetu. Jak nie dać się wirusom?

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2014 20:02
"Rosja zaatakowała Polskę", "uczniowie od przyszłego roku szkolnego w sobotę będą musieli chodzić do szkoły" - to tylko niektóre z "gorących newsów", którymi zalewany jest Facebook.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Internetowy hejt. "Walczmy z mową nienawiści w sieci"

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2014 17:20
"Ona ma czoło myślą nieskalane" - to jeden z komentarzy, jakie można znaleźć na popularnym portalu internetowym pod tekstem o znanej osobie. Skąd biorą się takie hejty i czy są sposoby na to, by z tymi "wyrazami uwielbienia" walczyć?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie jest łatwo zostać następcą Szekspira. Jak pisać dramaty?

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2014 14:15
Nie brakuje chętnych, którzy chcieliby pójść śladami Szekspira i stać się ikoną dramatopisarstwa. Droga jednak jest bardzo długa. Czy mogą w tym pomóc najnowsze pozycje książkowe z rodzaju poradników? I czy tak naprawdę... warto się starać?
rozwiń zwiń