Gruba i szczęśliwa. Czy to jest dziś możliwe?

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2016 13:20
- Gruby może schudnąć, głupi nie zmądrzeje. Najważniejsze jest to, jacy jesteśmy - przekonuje blogerka Agata Chachurska.
Audio
  • Agata Chachurska o blogu "Gruba i szczęśliwa" i kompleksach, które niszczą życie (Tędy po trendy/Czwórka)
Dyktatura szczupłej sylwetko może być przyczyną frustracji. Podpowiadamy, jak się jej nie dać
Dyktatura szczupłej sylwetko może być przyczyną frustracji. Podpowiadamy, jak się jej nie dać!Foto: Glow Images/East News

Na blogu "Gruba i szczęśliwa" gość Czwórki porusza tematy, które mogą zainteresować dziewczyny "plus size". Pokazuje także, jak w normalny sposób we współczesnym świecie rozmawiać o nadwadze i otyłości. - Największy problem to fakt, że coraz więcej dziewczyn chudych uważa się za grube. Myślę, że winne jest temu otoczenie, które wkłada nam do głowy, jak powinniśmy wyglądać - wyjaśnia blogerka. - Także same dziewczyny często mają w głowie ideał, do którego dążą i który może stać się przyczyną kompleksów.

Agata Chachurska tłumaczy także, dlaczego woli słowo "gruba" od "puszysta" i czemu "jeży się", kiedy słyszy, że ktoś toczy morderczą walkę o idealną sylwetkę.

***

Tytuł audycji: "Tędy po trendy"

Prowadzą: Aleksandra Jasińska, Kamil Jasieński

Gość: Agata Chachurska (autorka bloga "Gruba i szczęśliwa")

Data emisji: 4.06.2016

Godzina emisji: 10.10

kul/pg

Czytaj także

Nie tylko XXXS mają anoreksję - bądź czujny

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2016 09:37
- Przy zaburzeniach odżywiania, kluczową rolę odgrywa poczucie własnej wartości - mówi psycholog Bianca Beata Kotoro. To niska samoocena często jest przyczyną anoreksji, bulimii czy otyłości.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Apetyt a głód. Jak nie "zajadać" stresu?

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2016 15:00
- Nie widzę nic złego w nagradzaniu się od czasu do czasu słodką przekąską, pod warunkiem, że nie jest to jedyny sposób radzenia sobie z emocjami - mówi psychodietetyk Małgorzata Kaczyńska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Po pierwsze smak - inaczej nie schudniesz

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2016 17:04
- Całe życie, od kiedy zająłem się gotowaniem, najważniejszy dla mnie był smak. Jedzenie musi być zdrowe i smaczne - mówi Maciej Szaciłło, ekspert kulinarny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polski kawior, koraliki z czarnym oczkiem - zrób z nich tort i obiad

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2016 13:17
- Kasza może być zrobiona z każdego zboża, które rośnie na naszej planecie - mówi Maja Sobczak, autorka bloga "Qmam kaszę". - Każda z nich może mieć różne kolory.
rozwiń zwiń