95 lat Polskiego Radia. Dziennikarstwo przed internetem

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2020 12:10
Dziś dziennikarzom w szukaniu informacji pomaga internet, media społecznościowe, portale informacyjne. A jakie narzędzia były wykorzystywane przez dziennikarzy przed erą internetu?
Audio
  • Jak kiedyś dziennikarze szukali informacji (Tędy po trendy/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Africa Studio

czwórka mikrofon 663.jpg
Jubileusz Polskiego Radia w Czwórce - gramy 95 lat

- Dawno temu, kiedy ludzie potrzebowali znaleźć jakieś informacje, a nie było internetu, to człowiek chcąc zrealizować temat korzystał z "wycinków" - mówi Justyna Janas, wydawca w Polskim Radiu. - "Wycinki" to był taki dział dokumentacji, który znajdował się na ulicy Woronicza, tam gdzie telewizja, bo wycinki były wspólne dla radia i telewizji - wyjaśnia. - Siedziały tam panie i wycinały z gazet różne artykuły. Segregowały pod różnym kątem np. kultura, nauka, sport, miasta, turystyka - dodaje. - Gdy dziennikarz poszukiwał informacji na konkretny temat, mógł się do takiego działu zgłaszać i daną teczką otrzymać, by poszerzyć swoją wiedzę - dodaje Krzysztof Sagan, realizator z Polskiego Radia.

Dziś zdarzają się nierzetelni dziennikarze, których materiały bazują jedynie na Wikipedii, ale nie jest to znak naszych czasów. Przed laty też bywały osoby, którym wydawało się, że wszystko pamiętają i mogą opisać to "z głowy". 

- Do "wycinków" można było zadzwonić i powiedzieć, jaki temat nas interesuje. Panie wtedy szukały artykułów na temat danego problemu - wspomina Justyna Janas. - Zamawialiśmy to poprzez faks i w ten sam sposób też trafiały one do nas. Zdarzało się, że materiałów na wybrany temat było mnóstwo i faks wypluwał tony papieru - dodaje. 


Tadeusz Bocheński 1200.jpg
95-lecie Polskiego Radia. Historie z życia spikerów

Gdy zdarzył się prima aprilis

Nie wszystkie informacje warto było powielać. Zdarzały się np. dziennikarskie żarty na 1 kwietnia. Przed wojną w prima aprilis ukazał się w prasie materiał, że w Sierpcu, na Mazowszu, uruchomiona została rozgłośnia Polskiego Radia. Artykuł następnego dnia został sprostowany. -  Jednak po kilkudziesięciu latach w czasopiśmie naukowym, które ukazuje się w Płocku opublikowano artykuł napisany o tej przedwojennej rozgłośni - wspomina Krzysztof Sagan. - Kolejne kilkadziesiąt lat później, jeden z honorowych obywateli Sierpca wydając swoje wspomnienia, tę rozgłośnię wspominał z dzieciństwa. Pamięć potrafi płatać figle - dodaje. 

Współczesność bez gazet

Dziś Czwórkowi reporterzy przyznają, że głównym źródłem ich informacji jest internet. - Często poszukuję ciekawych tematów. Najczęściej pomaga mi w tym internet. Przeszukuję polskie i zagraniczne źródła. Korzystam z You Tube'a i Facebooka - zdradza Ada Janiszewska, Czwórkowa reporterka. 

***

Tytuł audycji: Tędy po trendy

Prowadzi: Mateusz Kulik

Data emisji: 05.04.2020

Godzina emisji: 9.45

pj/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak prywatne komputery mogą działać w służbie nauki?

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2020 12:59
Jeśli nasz komputer przystosowany jest do gier wideo, najczęściej ma on dość dużą moc obliczeniową. Teraz, dzięki specjalnej aplikacji, część tej mocy, której akurat nie wykorzystujemy, możemy przekazać na potrzeby nauki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Podcasty w Czwórce" - słuchaj nas non-stop online

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2020 13:50
- W każdą sobotę po godz. 13 będziemy będziemy wspólnie odsłuchiwać najlepsze podcastowe hity tygodnia - otworzył cykl Mateusz Tomaszuk, znany m.in. z audycji "Muzyczne Biuro Podróży" w Czwórce. 
rozwiń zwiń