Galaktyka Lema z szansą na prestiżową nagrodę. "Nominacja to już wyróżnienie"

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2022 14:00
Najważniejsze dzieła Stanisława Lema, biografia pisarza i tajniki jego warsztatu - to wszystko składa się na Galaktykę Lema, multimedialny serwis narracyjny Polskiego Radia, po którym internautów oprowadza sam pisarz. 
Filozof, pisarz, futurolog, eseista i satyryk Stanisław Lem w ogrodzie przed swoim domem przy ulicy Narvik na osiedlu Kliny - Kraków 1974 rok.
Filozof, pisarz, futurolog, eseista i satyryk Stanisław Lem w ogrodzie przed swoim domem przy ulicy Narvik na osiedlu Kliny - Kraków 1974 rok.Foto: PAP/Irena Jarosińska

Galaktykę Lema docenili już polscy internauci. Serwis został nagrodzony w konkursie Mobile Trends Awards 2021 w kategorii "Strona mobilna/RWD - Kultura i edukacja". Teraz otrzymał kolejne wyróżnienie i został nominowany do nagród "Prix Europa 2022" i "Prix Italia 2022”.

Podróż międzyplanetarna

Stanisław Lem urodził się we Lwowie w 1921 roku. Maturę zdał latem 1939 roku. Zafascynowany literaturą fantastycznonaukową marzył, by podjąć studia na Politechnice Lwowskiej. Skończył na medycynie, ale lekarzem nie został. Zaczął za to współpracować z czasopismami: "Kuźnica", "Tygodnik Powszechny" i "Nowy Świat Przygód”, a potem wydał swoją pierwszą powieść fantastyczną, czyli "Astronautów". - Oprowadzamy czytelnika po wirtualnym układzie planetarnym. Każda kolejna planeta jest kolejnym rozdziałem przygody w świecie Stanisława Lema. - Mamy planetę dotyczącą nieznanych faktów z życia pisarza, a także planetę z jego najważniejszymi dziełami - opowiada Izabella Mazurek, współautorka serwisu i szefowa Redakcji Serwisów Specjalnych i Archiwum Informacyjnej Agencji Radiowej.

Głos Lema z Archiwum Polskiego Radia

Galaktyka Lema powstała specjalnie z okazji setnej rocznicy urodzin pisarza, którą obchodziliśmy w ubiegłym roku. - Osią narracji serwisu uczyniliśmy głos Stanisława Lema, utrwalony w radiowych archiwach i nieudostępniany od czasu emisji antenowej. Dlatego będzie to gratka nie tylko dla wielbicieli jego dzieł, ale i tych, którzy dopiero chcą rozpocząć przygodę z jego twórczością - podkreślał w rozmowie z Czwórką współtwórca serwisu Bartłomiej Makowski z Informacyjnej Agencji Radiowej.

GALAKTYKA LEMA - udaj się w międzyplanetarną podróż!

Serwis specjalny Polskiego Radia: Galaktyka Lema - ZOBACZ >>>

Zagraj w "Bajki robotów"

Oprócz najważniejszych informacji o życiu i twórczości jednego z najwybitniejszych autorów m.in. fantastyki naukowej oraz archiwalnych wypowiedzi pisarza narracyjny serwis Galaktykalema.pl zawiera premierową grę przeglądarkową osnutą na motywach "Bajek robotów”. - Rozgrywka, która wymaga od gracza zręczności i wiedzy na temat Stanisława Lema, może być międzypokoleniową rozrywką i zachętą, by pisarza poznać bliżej - przekonuje Krzysztof Kossowski, z-ca dyrektora redaktora naczelnego Informacyjnej Agencji Radiowej. - Z myślą o zagranicznych wielbicielach twórczości Lema serwis został przygotowany w angielskiej wersji językowej pod adresem LemGalaxy.com.

Sprawdź także:

Galaktyka Lema w doborowym gronie

Nagroda "Prix Europa" została ustanowiona przez Parlament Europejski, Komisję Europejską i Europejską Fundację Kultury w 1987 roku. Dziś stała się jednym z najbardziej wpływowych ogólnoeuropejskich festiwali radiowo-telewizyjnych, utrzymującym jakość nadawania na zmieniającym się kontynencie. W konkursie nagradzane są najlepsze europejskie produkcje telewizyjne, radiowe i cyfrowe. Do tegorocznej edycji Prix Europa 255 organizacji medialnych zgłosiło w sumie 606 produkcji. Ostatecznie, do dalszej rywalizacji zostało wybranych 187 programów z 28 krajów. Zwycięzców poznamy na początku października.

Posłuchaj
04:58 CZWÓRKA Tedy po trendy - lem 11.09.2022.mp3 Galaktyka Lema - co znajdziemy w serwisie specjalnym Polskiego Radia? (Tędy po trendy/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Tędy po trendy

Prowadzi: Aleksandra Jasińska

Data emisji: 11.09.2022

Godzina emisji: 10.40

kul

Czytaj także

Stanisław Lem. Lukrowana ironia

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2021 11:31
- Lem miał niebywały słuch językowy, jego mistrzem był Bolesław Leśmian. Lubił eksperymenty językowe, szczególnie w groteskowych utworach - mówił w audycji "Wszystkie gatunki Lema" prof. Jakub Gomułka z Instytutu Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kosmogonik": animacja VR na podstawie Lema

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2022 13:06
"Kosmogonik" to animacja VR na podstawie opowiadania "Uranowe uszy" Stanisława Lema. Nie można jej obejrzeć tak po prostu: do tego potrzebne są okulary VR. Ale kiedy się już je założy, wtedy to naprawdę jest inny świat! O tym jak ten film powstał, co się z nim teraz dzieje i jak go jednak można zobaczyć opowiada reżyser Paweł Szarzyński.
rozwiń zwiń