X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

„Bajki robotów” Stanisława Lema po litewsku

01.10.2021 18:05
Dzięki Instytutowi Adama Mickiewicza w Warszawie oraz Instytutowi Polskiemu w Wilnie ukazało się pierwsze litewskie, bogato ilustrowane wydanie tej książki. Premierze towarzyszy wystawa ilustracji.
Audio
Dorota Szczepanek, Instytut Adama Mickiewicza
Dorota Szczepanek, Instytut Adama Mickiewicza Ewa Plisiecka/PRdZ

Premiera książki w tłumaczeniu Viktorasa Tamođiűnasa odbyła się 19 września, podczas otwarcia wystawy „Bajki robotów” w Bibliotece Narodowej Litwy w Wilnie. Zostały na niej zaprezentowane wykorzystane w książce ilustracje  czołowych polskich ilustratorów: Edgara Bąka, Katarzyna Boguckiej, Zosi Dzierżawskiej, Gosi Herba, Rity Kaczmarskiej, Pawła Mildnera oraz Dawid Ryski i Katarzyny Walentynowicz. Litewska może oglądać wystawę do 17 października. Po zakończeniu prezentacji w Wilnie trafi ona do Lwowa - miasta, w którym urodził się Stanisław Lem.

Od pierwszej publikacji „Bajek robotów” Stanisława Lema mija 55 lat. W tym czasie świat znacząco się zmienił i urzeczywistnił wiele pisarskich wizji przyszłości. - W Polsce Bajki robotów należą do literackiego kanonu, tymczasem za granicą, nawet wśród fanów Lema, w tym litewskich czytelników, ta odsłona jego twórczości, pełna błyskotliwego humoru i metafor opisujących współczesnego człowieka, jest wciąż nieznana. Rok Lema i obchodzona właśnie setna rocznica urodzin pisarza to doskonała okazja, by to zmienić – mówi Barbara Schabowska, dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza.

Litewskie wydanie „Bajek robotów” ukazało się nakładem wileńskiego wydawnictwa Odilë, które od lat upowszechnia literaturę polską i prowadzi działania promujące twórczość polskich autorów na Litwie. To już drugie w tym roku zagraniczne wydanie publikacji, które powstało dzięki Instytutowi Adama Mickiewicza. Wiosną ukazało się tłumaczenie estońskie, któremu także towarzyszyła wystawa ilustracji polskich i estońskich artystów. Prezentowana była w Tallinie, Haapsalu i Tartu.

Z pomysłodawczynią i koordynatorką projektu Dorotą Szczepanek z Instytutu Adama Mickiewicza rozmawia Ewa Plisiecka.

Historia Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie w wyjątkowej publikacji

01.10.2021 14:00
Noty ponad 900 obiektów oraz prawie 1 000 zdjęć, w tym fotografie dzieł zaginionych, znalazły się w unikatowej publikacji Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, poświęconej zbiorom i historii 80-letniej działalności jednej z najważniejszych instytucji artystycznych w dziejach Polski. „Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie (1860-1940, 1948). Zarys historyczny i katalog zbiorów” Romana Olkowskiego to trzytomowe wydawnictwo, które stanowi nie tylko doskonale przygotowane kompendium wiedzy o sztuce, ale jest również nieocenionym źródłem do badań nad polskimi stratami wojennymi.

Od 3 października w Warszawie I Forum Młodych Parlamentarzystów Trójmorza

01.10.2021 14:55
Geopolityczne znaczenie Trójmorza czy rola parlamentów narodowych w promowaniu inicjatyw w obszarze energii, transportu czy komunikacji cyfrowej. To niektóre tematy, jakie zostaną podjęte podczas I Forum Młodych Parlamentarzystów Trójmorza. Wydarzenie od niedzieli 3 października będzie odbywać się w gmachu polskiego Sejmu.

150 lat polskiego osadnictwa w Kurytybie, w Brazylii

01.10.2021 15:58
150 lat temu, 30 września 1871 roku do Kurytyby przybyli pierwsi polscy emigranci. Tę ważną datę dla polskiego osadnictwa w Brazylii uczciła miejscowa Polonia, przy wsparciu Konsulatu Generalnego RP w Kurytybie.