Redakcja Polska

„Bajki robotów” Stanisława Lema po litewsku

01.10.2021 18:05
Dzięki Instytutowi Adama Mickiewicza w Warszawie oraz Instytutowi Polskiemu w Wilnie ukazało się pierwsze litewskie, bogato ilustrowane wydanie tej książki. Premierze towarzyszy wystawa ilustracji.
Audio
Dorota Szczepanek, Instytut Adama Mickiewicza
Dorota Szczepanek, Instytut Adama Mickiewicza Ewa Plisiecka/PRdZ

Premiera książki w tłumaczeniu Viktorasa Tamođiűnasa odbyła się 19 września, podczas otwarcia wystawy „Bajki robotów” w Bibliotece Narodowej Litwy w Wilnie. Zostały na niej zaprezentowane wykorzystane w książce ilustracje  czołowych polskich ilustratorów: Edgara Bąka, Katarzyna Boguckiej, Zosi Dzierżawskiej, Gosi Herba, Rity Kaczmarskiej, Pawła Mildnera oraz Dawid Ryski i Katarzyny Walentynowicz. Litewska może oglądać wystawę do 17 października. Po zakończeniu prezentacji w Wilnie trafi ona do Lwowa - miasta, w którym urodził się Stanisław Lem.

Od pierwszej publikacji „Bajek robotów” Stanisława Lema mija 55 lat. W tym czasie świat znacząco się zmienił i urzeczywistnił wiele pisarskich wizji przyszłości. - W Polsce Bajki robotów należą do literackiego kanonu, tymczasem za granicą, nawet wśród fanów Lema, w tym litewskich czytelników, ta odsłona jego twórczości, pełna błyskotliwego humoru i metafor opisujących współczesnego człowieka, jest wciąż nieznana. Rok Lema i obchodzona właśnie setna rocznica urodzin pisarza to doskonała okazja, by to zmienić – mówi Barbara Schabowska, dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza.

Litewskie wydanie „Bajek robotów” ukazało się nakładem wileńskiego wydawnictwa Odilë, które od lat upowszechnia literaturę polską i prowadzi działania promujące twórczość polskich autorów na Litwie. To już drugie w tym roku zagraniczne wydanie publikacji, które powstało dzięki Instytutowi Adama Mickiewicza. Wiosną ukazało się tłumaczenie estońskie, któremu także towarzyszyła wystawa ilustracji polskich i estońskich artystów. Prezentowana była w Tallinie, Haapsalu i Tartu.

Z pomysłodawczynią i koordynatorką projektu Dorotą Szczepanek z Instytutu Adama Mickiewicza rozmawia Ewa Plisiecka.

Historia Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie w wyjątkowej publikacji

01.10.2021 14:00
Noty ponad 900 obiektów oraz prawie 1 000 zdjęć, w tym fotografie dzieł zaginionych, znalazły się w unikatowej publikacji Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, poświęconej zbiorom i historii 80-letniej działalności jednej z najważniejszych instytucji artystycznych w dziejach Polski. „Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie (1860-1940, 1948). Zarys historyczny i katalog zbiorów” Romana Olkowskiego to trzytomowe wydawnictwo, które stanowi nie tylko doskonale przygotowane kompendium wiedzy o sztuce, ale jest również nieocenionym źródłem do badań nad polskimi stratami wojennymi.

Od 3 października w Warszawie I Forum Młodych Parlamentarzystów Trójmorza

01.10.2021 14:55
Geopolityczne znaczenie Trójmorza czy rola parlamentów narodowych w promowaniu inicjatyw w obszarze energii, transportu czy komunikacji cyfrowej. To niektóre tematy, jakie zostaną podjęte podczas I Forum Młodych Parlamentarzystów Trójmorza. Wydarzenie od niedzieli 3 października będzie odbywać się w gmachu polskiego Sejmu.

150 lat polskiego osadnictwa w Kurytybie, w Brazylii

01.10.2021 15:58
150 lat temu, 30 września 1871 roku do Kurytyby przybyli pierwsi polscy emigranci. Tę ważną datę dla polskiego osadnictwa w Brazylii uczciła miejscowa Polonia, przy wsparciu Konsulatu Generalnego RP w Kurytybie.