Nawyki które niszczą dzień. Jak z nimi walczyć?

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2022 14:00
Bez budzika, bez kawy, bez śniadania i bez mediów społecznościowych. - Tak powinniśmy rozpoczynać dzień, jeśli chcemy mieć energię i lepiej funkcjonować przez cały dzień - radzi Karol Wyszomirski, biohaker i coach. 
Karol Wyszomirski i Ola Jasińska.
Karol Wyszomirski i Ola Jasińska.Foto: arch. prywatne gościa

Poranek bez społecznościówek

- Do mediów społecznościowych wchodzę, kiedy chcę podzielić się jakąś wartością i bardzo pilnuję, żeby ta przestrzeń nie kierowała moim życiem i nie wpływała na moje samopoczucie - mówi gość Czwórki. -  Tymczasem część z nas od przeglądu tego, co dzieje się w sieci, rozpoczyna dzień. A to już jest zachowanie dysfunkcjonalne. W nocy, kiedy śpimy, pamięć konsoliduje się i domyka się proces neuroplastyczności. Rano, tuż po przebudzeniu, mózg funkcjonuje w innych niż w ciągu dnia falach: Alfa lub Theta. - I to jest stan hipnozy, w którym mamy większy dostęp do podświadomości - wyjaśnia coach i biohaker. - W tym czasie najłatwiej wydobyć z mózgu informacje, nowe pomysły i rozwiązania problemów. Kiedy dajemy mu treści z mediów społecznościowych, dostaje za dużo bodźców i zamiast wytwarzać treści tylko je konsumuje.

Jak wstawać przed budzikiem?

Jeśli dodamy do tego filiżankę kawy i węglowodanowe śniadanie to po 40 minutach musimy liczyć się ze zjazdem energetycznym i zaburzeniem rytmu dobowego. - Najpierw powinniśmy się naturalnie wybudzić i to bez budzika. Jest to do zrobienia, jeśli zadbamy o wieczorną rutynę i odpowiednio przygotujemy się do snu - przekonuje rozmówca Oli Jasińskiej. - Kiedy wstaniemy, nie sięgamy od razu po kawę, możemy to zrobić dopiero po dwóch godzinach. W tym czasie pijemy wodę i dajemy szansę organizmowi, żeby spalił tkankę tłuszczową i korzystał z tego jako z głównego źródła paliwa. Śniadanie jemy później i dzięki temu mamy lepszą koncentrację, więcej energii i lepsze samopoczucie.

Sprawdź także:

System dopaminowy - co go zaburza?

Jedną z pułapek współczesnego świata jest powszechna dostępność. Do wszystkiego. - O każdej porze dnia i nocy możemy zjeść to, na co mamy ochotę. Wystarczy jedno przesunięcie kciuka, żeby sprawdzić, co dzieje się na świecie. Jeden klik, żeby obejrzeć serial. To zaburza nasz system dopaminowy, który powstał ewolucyjnie, żebyśmy się rozwijali - wyjaśnia ekspert. - Warto wrócić do korzeni i korzystać z doświadczeń naszych przodków. Zamiast rano wystawiać się na stresory z mediów społecznościowych, które przyczyniają się do depresji, lepiej wyjść na spacer i wystawić się na światło słoneczne, które obniża poziom melatoniny i podnosi poziom dopaminy. Chodzi o to, żeby wypracować takie nawyki, które sprawą, że poczujemy się lepiej i lepiej będziemy funkcjonować - dodaje Karol Wyszomirski.

Posłuchaj
17:40 CZWÓRKA Tedy po trendy - wyszomirski 04.12.2022.mp3 Biohaker i coach Karol Wyszomirski o tym, jak zrobić mentalny "upgrade" (Tędy po trendy/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Tędy po trendy

Prowadzi: Aleksandra Jasińska

Gość: Karol Wyszomirski (biohaker, coach, praktyk zmiany osobistej)

Data emisji: 04.12.2022

Godzina emisji: 10.17

kul

Czytaj także

Jak znaleźć prawdziwą miłość w sieci? "Obiecuj mniej, dawaj więcej"

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2022 15:26
- Mamy dziś bardzo wielu singli i nie wszyscy są nimi z wyboru. Ciężko jest dziś znaleźć miłość, choćby z powodu pandemii. Relacje zrobiły się bardziej wirtualne. Jednak da się rozpocząć trwałą i udaną relację w sieci i przenieść ją do prawdziwego świata - przekonywała psychoterapeutka Joanna Godecka. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bezpieczny internet. Stosuj zasadę "stój, ochłoń, działaj"

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2022 13:40
8 lutego, już po raz 18., obchodziliśmy w Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu. - Technologia się rozwija, pojawiają się nowe kwestie i nowe zagrożenia. Dlatego ten temat jest i będzie wciąż aktualny - przekonuje Maciej Kępka z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
rozwiń zwiń