Bal przebierańców. "W Korei nikt nie przebiera się za mitologiczne stwory"

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2021 13:30
- Jeśli Koreańczycy wybierają się na bal przebierańców, to traktują to bardzo poważnie. Starannie przygotowują stroje i dbają o najmniejsze szczegóły. Najczęściej inspirują się popkulturą, rzadko natomiast sięgają do koreańskiej tradycji, bo uważają, że byłaby to profanacja - opowiada Karolina Jasińska, czyli Kimiko Hime.
Tradycyjny taniec koreański Bongsan
Tradycyjny taniec koreański BongsanFoto: Johnathan21/Shutterstock.com

Posłuchaj
11:35 CZWÓRKA Tedy po trendy - korea 07.11.2021.mp3 Bale przebierańców - jak bawią się młodzi Koreańczycy? (Tędy po trendy/Czwórka) 

Postać Gumiho pojawia się m.in. w serialu "Miłość, śmierć i roboty", który można oglądać na jeden z platform streamingowych Kimiko Hime

Jedną z ważnych postaci w mitologii koreańskiej jest Gumiho (Kumiho). - To lis o dziewięciu ogonach, który pojawia się w różnych kulturach azjatyckich. W koreańskiej wersji przybiera postać pięknej kobiety, która uwodzi mężczyzn, a potem zabiera ich w ustronne miejsce i zjada im wątrobę - opowiada blogerka. - Legenda mówi, że jeśli uda jej się powstrzymać ten proceder przez 1000 dni, to już nigdy nie zamieni się w lisa.

LOVE DEATH + ROBOTS | Official Trailer | Netflix

Sprawdź też
Savvapanf Photo Shutterstock korea tradycja dziewczyna 1200.jpg
Morderczy wiatrak i inne przesądy. W co wierzą Koreańczycy?

Z mitologii wywodzą się także dokkaebi, czyli koreańskie gobliny, które są w stanie wchodzić w interakcję z ludźmi - czasami im pomagają, a czasami ich karzą. - To chyba jedyna postać w koreańskiej tradycji, która nie ma określonego wyglądu. Gobliny spędzały czas na płataniu figli i wyzywaniu podróżnych na zapasy. Żeby pokonać goblina należało pociągnąć go za prawą nogę - wyjaśnia rozmówczyni Oli Jasińskiej. - Dziś dokkaebi jest maskotką reprezentacji Korei Południowej w piłce nożnej i symbolizuje nieprzewidywalność piłkarzy wobec przeciwnika.

***

Tytuł audycji: Tędy po trendy

Prowadzi: Aleksandra Jasińska

Gość: Karolina Jasińska (znana w sieci jako Kimiko Hime)

Data emisji: 07.10.2021

Godzina emisji: 9.15

kul

Czytaj także

Kimiko Hime: "koreańska fala" dotyczy każdej sfery życia

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2021 15:00
- Hallyu, czyli tak zwana "koreańska fala" to termin, którym określamy całe zjawisko popularności tamtejszej kultury na różnych kontynentach, także w Europie. To jest muzyka, ale także seriale, czy moda i kosmetyki - tłumaczyła Karolina Jasińskia, czyli Kimiko Hime. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Koreańska jesień - wybieramy się na październikowy spacer po Seulu

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2021 14:35
- Spacerując po Seulu jesienią, zachwycimy się kolorystyką przyrody. Moim zdaniem tamtejsza jesień jest jeszcze piękniejsza niż polska - opowiadała Kimiko Hime, miłośniczka koreańskiej kultury. 
rozwiń zwiń