Rok 2021 w internecie. Czego szukaliśmy najczęściej?

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2021 12:50
- Rok 2021 był bardziej różnorodny w porównaniu z 2020, kiedy to najczęściej wyszukiwanym hasłem był koronawirus odmieniany przez wszystkie przypadki. Ostatnie 12 miesięcy wskazują, że trochę wróciliśmy do "normalności" - opowiada Elżbieta Różalska z Google Polska. 
Hasła, których najczęściej szukaliśmy w sieci w ciągu 12 miesiący, dużo mówią o tym, jaki to był rok
Hasła, których najczęściej szukaliśmy w sieci w ciągu 12 miesiący, dużo mówią o tym, jaki to był rokFoto: Shutterstock.com
  • Na pierwszym miejscu polskiej listy najpopularniejszych haseł było Euro 2020
  • Serial "Squid Game" to fenomen 2021 roku
  • Sanah, Mata oraz Sobel królowali na polskim YouTube

Piłka nożna bierze wszystko

Wśród wydarzeń, które wzbudziły najwięcej emocji, było Euro 2020. - To pierwsze hasło na polskiej liście i piąte na globalnej. Fanki i fani piłki nożnej czekali na to wydarzenie, przesunięte z powodu pandemii i z uwagą śledzili mecze - mówi gość Czwórki. - W ogóle sport był bardzo popularny, bo w ogólnym zestawieniu znalazło się  bardzo dużo wydarzeń tego typu. Międzynarodowi internauci stawiali na więcej niż jedną dyscyplinę sportową i do piłki nożnej (Euro 2021 i Copa América) dołączyli również krykiet oraz koszykówkę. Na polskiej liście najczęściej wyszukiwanych haseł znalazły się także: spis powszechny, pacjent gov oraz loteria szczepionkowa. Pojawiły się także nazwiska dwóch zmarłych w tym roku osób - Krzysztofa Krawczyka i Kamila Durczoka.

Fenomen gry na śmierć i życie

Globalnym zainteresowaniem cieszył się południowokoreański serial "Squid Game", który opowiada o grze, w której stawką są duże pieniądze, ale też życie uczestników rozgrywki. - To zdecydowanie fenomen tego roku - przekonuje rozmówczyni Mateusza Kulika. W Polsce ta produkcja wygrała w kategorii Seriale, pokonując takie tytuły, jak "Bridgertonowie", "Lupin" czy "Sexify". W pierwszej piątce kategorii Filmy znalazły się natomiast "Diuna", "Dziewczyny z Dubaju", "Small world", "Oczy diabła" i "Cruella".

Posłuchaj
11:19 CZWÓRKA Tedy po trendy - wyszukiwarki 26.12.2021.mp3 Internetowe podsumowanie 2021 roku (Tędy po trendy/Czwórka)

Rok memów

W mijającym roku nie brakowało też memów, które zdaniem ekspertów są prawdziwym "fenomenem internetu, będącym jednocześnie odbiciem sytuacji społecznych czy politycznych ze szczyptą humoru lub sarkazmu". - To pierwsze takie zestawienie w historii naszej firmy - tłumaczy Elżbieta Różalska.- Dużo na tej liście komentarzy do tego, co działo się w Polsce. Sporo memów o zmaganiach polskich piłkarzy, ale hitem okazało się morsowanie. Viralowo po internecie "rozeszła się" pani, która pomyliła "laguna" z croissantem. Bawił nas też Bernie Sanders, uwieczniony na zdjęciu, gdy siedział z założonymi rękami w wełnianych rękawiczkach podczas inauguracji Joe Bidena.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Google (@google)

Posłuchaj także:

Stand-uperzy i polscy debiutanci

Na polskim YouTubie królowała Ekipa Friza. Klienci ustawiali się w długich kolejkach po Lody Ekipy, a internauci na pierwszym miejscu "wyklikali" ich wideo. - Kolejne miejsca zajęli Karol Friz Wiśniewski, założyciel Ekipy oraz stand-uperzy, którzy z roku na rok zyskują coraz większą popularność. - wymienia ekspertka. - W tegorocznym zestawieniu trzecie miejsce zajął film "Masochista" Mateusza Sochy. Oczywiście YouTube nadal jest kanałem, na którym szukamy muzyki. W ostatnim roku najczęściej szukaliśmy teledysków artystów takich jak: Sanah, Mata oraz Sobel. - Jeszcze kilka lat temu w tym zestawieniu królowały zagraniczne hity, teraz są to głównie młodzi artyści z Polski - dodaje Elżbieta Różalska.

Sobel & sanah "Cześć, jak się masz?" / Sobel

***

Tytuł audycji: Tędy po trendy

Prowadzi: Mateusz Kulik

Gość: Elżbieta Różalska (Google Polska)

Data emisji: 26.12.2021

Godzina emisji: 10.30

kul

Czytaj także

Doomscrolling - plaga XXI wieku?

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2020 15:37
Doomscrolling to kompulsywne przeglądanie internetu w poszukiwaniu niepokojących informacji. Dlaczego tak bardzo wciąga nas czytanie wyłącznie złych wiadomości i czym może skutkować?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy można zniknąć z sieci i jak się do tego zabrać?

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2021 18:50
To, że wielkie koncerny technologiczne i giganci społecznościowi zbierają na nasz temat mnóstwo informacji - wiadomo nie od dziś. Ale ciągle nie wiadomo, jak skutecznie i na stałe "wylogować się" z internetu.
rozwiń zwiń