Czy zdrada à la Brokeback Mountain jest usprawiedliwiona?

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2014 09:00
"American Beauty", "Bliżej", "Małe dzieci", "Intymność" i wiele innych. Z ekranów kin zdrada wprost się wylewa - ku przestrodze, czy dla zachęty? O filmowych i rzeczywistych zdradach rozmawialiśmy w audycji "Tryb głośnomówiący".
Audio
  • Beata Kwiatkowska i Błażej Chrabkowicz o zdradzie w kinie (Tryb głośnomówiący/Czwórka)
Zdrada to jeden z ulubionych tematów filmowych, ciekawe dlaczego...
Zdrada to jeden z ulubionych tematów filmowych, ciekawe dlaczego...Foto: Glow Images/East News

Zdrada jest chętnie poruszanym tematem w kinie. W końcu nie jeden z nas może przeżyć swoiste katharsis śledząc losy zdradzanych bohaterów filmu. Czy jednak antyczne oczyszczenie skutkuje prawymi zachowaniami w życiu codziennym? Niekoniecznie...

- Z badań CBOS przeprowadzonych w 2013 roku wynika, że aż 42 procent Polaków zostało zdradzonych - mówiła w Czwórce Beata Kwiatkowska, prowadząca audycję "Tryb głośnomówiący". Frywolnością wykazało się w tej grupie aż 52 procent mężczyzn, kobiet niewiele mniej, bo 33 procent. Tymczasem reżyser filmu "Bliżej" Mike Nichols starał się w swojej produkcji rozłożyć winę po równo.

Błażej Hrapkowicz, współprowadzący program, przyznaje, że w tej produkcji dostaje się każdej stronie. - To jest film bardzo uczciwy, jeśli chodzi o pokazanie zdrady, bo tam i kobiety i mężczyźni mają za uszami - uzasadnia. Dziennikarz jednocześnie starał się trochę usprawiedliwiać męskie skoki w bok twierdząc, że czasem wina za takie zachowanie leży po stronie kobiet.

Czytaj także: American Film Festival - wszystkie smaki amerykańskiego kina

Najlepiej to ukazuje film "Małe dzieci". - Patrick Wilson zdradzał swoją żonę z bohaterką graną przez Kate Winslet. Jennifer Connelly, czyli żona, nie zajmowała się nim w ogóle, nie poświęcała mu uwagi - uzasadniał. Hrapkowicz "wybielał" też mężczyzn powołując się na inny film.

W produkcji "Brokeback Mountain" bohaterowie zdradzili swoje żony powodowani skłonnościami homoseksualnymi. Zdaniem dziennikarza nie mieli innego wyjścia. - Ożenili się tylko ze względu na presję społeczną. Jeśli mówimy o złych samcach, którzy zdradzają, to nie jest takie proste - podkreślił dziennikarz.

Temat "przyprawiania rogów" zawsze budzi emocje zarówno na ekranie jak i w życiu. Ku przestrodze dziennikarze Czwórki omówili jeszcze kilka innych filmowych zdrad. Jakich? Zapraszamy do wysłuchania audycji "Tryb głośnomówiący" .

(pkur, ac)

Czytaj także

"Plemię" powraca do korzeni kina

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2014 15:20
Żeby zrozumieć "Plemię" nie potrzeba ani napisów, ani tłumacza. Pełnometrażowy debiut Myroslava Slaboshpytskiyego to historia opowiedziana obrazem i językiem migowym. Film znalazł się w programie Warszawskiego Festiwalu Filmowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiele oblicz wolności na All About Freedom Festival

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2014 16:00
Gdańskie Europejskie Centrum Solidarności już po raz ósmy zaprasza na festiwal All About Freedom. Wydarzenie to doskonała okazja, aby zobaczyć interesujące obrazy z całego świata, których głównym motywem jest wolność.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jowita Budnik: na planie "Jezioraka" dowiedziałam się, czym śledztwo różni się od dochodzenia

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2014 12:20
Ulubiona aktorka duetu Joanna i Krzysztof Krauze dała szansę także innym filmowcom. Jowita Budnik pojawiła się ostatnio w "Obietnicy" Anny Kazejak, a od piątku będziemy mogli ją oglądać w "Jezioraku" - kryminale Michała Otłowskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Józef Pawłowski: by się rozwijać, trzeba ryzykować i przekraczać granice

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2014 16:00
Choć ma dopiero 24 lata, mogliśmy już wielokrotnie zobaczyć go na dużym i małym ekranie, m.in. w filmie "Miasto 44". - Jan Komasa przekroczył w tym przypadku granice kina i za to jestem mu wdzięczny - mówi aktor.
rozwiń zwiń