"Dziadkowie spełniają marzenia, zamiast się starzeć"

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2017 13:06
Jeszcze w XIX wieku cieszyli się ogromną estymą i zwłaszcza mężczyźni, pełnili funkcję głów rodów, dzielili się doświadczeniem życiowym z wnukami. Jaka dziś jest rola naszych babć i dziadków?
Audio
  • Relacje dziadków z wnukami i wnuków z dziadkami w XXI w. Jakie są, a jakie być powinny? (Strefa Prywatna/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/Public Domain/tookapic

Hanna Elżanowska Dziadkowie wcale nie muszą poświęcać czasu swoim wnukom, nie mamy prawa tego od nich wymagać. Swoją część wychowawczą już dawno temu zrealizowali, opiekując się nami

- Współcześni dziadkowie są nie tyle metrykalnie, ile biologicznie młodsi niż to bywało kiedyś. Dziś 50-letni człowiek inaczej wygląda i się zachowuje niż kilkadziesiąt lat temu: jest w pełni sił, pracuje, realizuje swoje marzenia, podróżuje i wchodzi w nowe związki - opowiadała psycholog Hanna Elżanowska. Jak podkreślała, bycie dziadkiem lub babcią daje poczucie "bycia potrzebnym", a co za tym idzie, dodaje energii i sił. - Nawet, jeśli na co dzień nie biorą udziału w wychowaniu wnuków, są zaciekawieni ich światem, tak zupełnie innym od tego, który sami znali - opowiadała ekspertka. Tłumaczyła też, jakie profity wnuki mają z tego, że mają dziadków.

Dlaczego z roku na rok coraz bardziej zaciera się różnica między dziadkami mieszkającymi na wsiach i tymi z wielkich miast? Czym jest Karta Praw Dziadków i co zawiera? Czy wszyscy dziadkowie mają skłonności do rozpieszczania wnuków? O tym rozmawialiśmy w Czwórce. Wysłuchaliśmy też historii motoparalotniarza, indywidualnego mistrza Polski, Europy i świata w tej dyscyplinie Wojtka Bugdała, który trenuje najczęściej w towarzystwie swojej babci. Przypomnieliśmy sobie także "challenge" Czwórki, z którym zmierzyła się DJ Vika.

pokrzywa 1200.jpg
Cykl "Babcia radzi". Skarby ukryte w pokrzywie

***

Tytuł audycji: "Strefa Prywatna"

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Goście: Hanna Elżanowska (psycholog, psychoterapeuta z Centrum Probalans)

Data emisji: 19.01.2016

Godzina emisji: 20.05

kd/kul

Czytaj także

Asertywność, czyli zdrowe odmawianie

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2016 09:30
Co zrobić, aby inni nie wchodzili nam na głowę? Na to pytanie szukamy odpowiedzi w "Strefie Prywatnej", a pomaga nam w tym psycholożka i psychoterapeutka Adriana Klos, autorka książki "Asertywność. Klucz do dobrych relacji i poczucia własnej wartości".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Współczesny etos męskości. Jak go odkryć?

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2016 11:30
W "Strefie Prywatnej" o kondycji współczesnych mężczyzn rozmawiamy z Jackiem Masłowskim, psychoterapeutą, coachem, filozofem, prezesem Fundacji Masculinum i współautorem książki "Czasem czuły, czasem barbarzyńca".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Postanowienia noworoczne - nie skacz na głęboką wodę

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2016 08:19
Niektórzy mają tak, że postanowią i wykonają, inni postanowią i nic z tego. Agnieszka Borowska-Turyn przekonuje, że warto myśleć o porażkach i sukcesach ostatnich lat, to pomaga.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Perswazja, manipulacja - jak sobie z nimi radzić?

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2017 11:38
Jak wpływać na ludzi, by robili to, czego sobie życzymy i jak nauczyć się mieć dystans do tego, czego inni od nas chcą? - Ludzie generalnie słabo radzą sobie z perswazją, niewiele o niej wiedzą i robią to bardzo intuicyjnie. Tymczasem między perswazją a manipulacją granica jest bardzo cienka. Można powiedzieć, że te procesy są tożsame - mówił Jarosław Świątek, psycholog.
rozwiń zwiń