"Królewicz Olch", czyli terapeutyczna moc kina

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2017 14:05
To historia o wybitnie utalentowanym nastolatku, który jest oczkiem w głowie apodyktycznej matki... Nowy obraz Kuby Czekaja ma wartość filmoterapeutyczną? - Film podobał mi się na kilku poziomach. W baśniowym, romantycznym świecie reżyser porusza tu tematykę dorastania - mówi w Czwórce psycholog i psychoterapeuta Bartek Szymczyk.
Audio
  • O trudnych relacjach matka-syn w "Królewiczu Olch" Kuby Czekaja (Strefa Prywatna/Czwórka)
Odtwórca roli głównej w Królewiczu Olch - Staszek Cywka
Odtwórca roli głównej w "Królewiczu Olch" - Staszek CywkaFoto: mat. promocyjne/m2films

Bartek Szymczyk Terapia w wielu sytuacjach może być przydatna i rozwojowa, jednak w przypadku młodych ludzi jest pewien kłopot - na ile terapia może wspomagać rozwój, a na ile jest stygmatyzacją i formatowaniem? 

- W "Baby Bump", pierwszym filmie reżysera, Kuba Czekaj pokazuje chłopca w wieku młodszym od głównego bohatera "Królewicza Olch". On przechodzi z wieku latencji do wieku dojrzewania. Pojawia się w nim zainteresowanie ciałem i płciowością - wyjaśnia Bartek Szymczyk. - W "Królewiczu Olch" bohater jest na finiszu dojrzewania. Wszystkie te burze ciągle jeszcze są, ale nie na poziomie związanym ze zmianami w ciele, a bardziej w szukaniu tożsamości i uspokojenia emocjonalnego - dodaje zaproszony psycholog. 

Według Bartka Szymczyka film opowiadany jest z perspektywy syna, co powoduje, że nadopiekuńczość jego matki można różnie interpretować. - Oglądając "Królewicza Olch", możemy sobie zadać pytanie: czy to matka jest apodyktyczna, czy raczej syn ją tak widzi? - zastanawia się psychoterapeuta. W "Strefie Prywatnej" rozmówca Beaty Kwiatkowskiej tłumaczy też, czy apodyktyczna matka naprawdę kocha, z czego wynika taka nadopiekuńczość, jak na co dzień żyć z rodzicami, którzy nie mogą poradzić sobie z syndromem pustego gniazda, oraz co oznacza, gdy wobec dzieci jesteśmy zbyt krytyczni.

Sprawdź też:
smutek depresja nerwica 1200.jpg
Psychoanaliza. Czym jest i komu może pomóc?

Ponadto w audycji Agnieszka Podsiadlik opowiada o roli matki w "Królewiczu Olch", natomiast Kuba Czekaj mówi między innymi o swoim dzieciństwie.

***

Tytuł audycji: Strefa Prywatna

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Gość: Bartek Szymczyk (psycholog, psychoterapeuta, ośrodek Ogrody Zmian)

Data emisji: 7.09.2017

Godzina emisji: 20.05

jsz/kd

Czytaj także

Katarzyna Miller: idealny facet jest przede wszystkim swój

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2017 13:22
- Stereotypowo utarło się mówić, że "chłop jest prosty jak cep". A oni wcale nie chcą tylko "seksu i żarcia" - mówi w Czwórce psycholożka i psychoterapeutka Katarzyna Miller, autorka książek i razem z Suzaną Giżyńską współautorka "Instrukcji obsługi faceta".  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mindfulness - złoty środek na odzyskanie równowagi?

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2017 10:19
Na uważność, czyli mindfulness, panuje moda. W kursach i warsztatach uważności uczestniczą prezesi firm, artyści, nauczyciele, prawnicy, rodzice i dzieci. Czy rzeczywiście pomaga ona w osiągnięciu wewnętrznego spokoju?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kręta droga do uważności. Jak być bardziej tu i teraz?

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2017 08:40
- Większość czasu spędzamy uwikłani w procesy myślenia, analizy, osądzanie siebie i innych, co wiedzie nas na manowce. To sprawia, że nie ma nas tam, gdzie jesteśmy - mówi nauczyciel uważności, Paweł Holas.
rozwiń zwiń